loading

Epilepsia: A e zbulon testi i gjakut reagimin ndaj medikamenteve?

Një analizë e thjeshtë mund të jetë e mjaftueshme për të kuptuar se si fëmijët me epilepsi i përgjigjen medikamenteve të caktuara dhe pastaj të vendoset më mirë për shërimin e tyre.
0 0

Për epilepsinë ka shumë barna dhe trajtime në dispozicion dhe nuk është e lehtë për mjekun që të gjejë trajtimin më të mirë terapeutik menjëherë, sepse jo të gjithë fëmijët i përgjigjen trajtimit në të njëjtën mënyrë. Kjo është arsyeja pse do të ishte shumë e dobishme të krijohej trajtimi më efektiv për çdo rast individual.

Në të ardhmen kjo shpresë mund të bëhet realitet. Të gjitha në sajë të një ekipi hulumtuesish italianë, të cilët studiuan rolin e dy hormoneve, niveli i të cilave mund të matet në gjak, gjë që mund të parashikojë përgjigjen ndaj disa ilaçeve. Ja se si funksionon.

Një studim pas shumë kohësh

Studimi që nxiti shpresa të reja për trajtimin e epilepsisë u financua nga Ministria e Shëndetësisë italiane si pjesë e një projekti kërkimor të synuar dhe zgjati një vit e gjysmë. I udhëhequr nga një grup studiuesish nga Universiteti i Modenës dhe Reggio Emilia, Spitali Universitar dhe AUSL nga Modena, studimi u botua në revistën “Neurologji”. Ai u krye në dy faza: faza e parë u krye në laborator, në modele të ndryshme eksperimentale, dhe faza e dytë në një grup të përgjithshëm prej 114 fëmijëve nën 14 vjeç, të cilët vuanin nga epilepsia.

Roli i dy hormoneve “antiepilepsike”

Hulumtimi u përqendrua kryesisht në rolin e “Ghrelin” (enzimë e prodhuar nga qelizat e pjesës së brendshme të stomakut) dhe derivateve të saj, des-acyl ghrelin: këto janë dy hormone të prodhuara kryesisht nga stomaku, të cilat duket se kanë veti antiepileptike, por që ende nuk janë studiuar me kujdes tek njerëzit. Autorët u përpoqën të kuptonin nëse kishte ndonjë lidhje ndërmjet nivelit të tyre në gjak dhe reagimit ndaj barnave antiepileptike. Për këtë qëllim ata kryen teste të ndryshme si në modelet eksperimentale ashtu edhe tek fëmijët.

Rezultati

Testet e kryera treguan se fëmijët që i përgjigjen mirë medikamenteve kundër epilepsisë kanë një nivel më të lartë të grelenit dhe deshr-acyl greli në gjakun e tyre. Më saktësisht, është treguar se nivelet e enzimës së ghrelin u dyfishuan tek vullnetarët që patën një përgjigje optimale ndaj trajtimit. Ekspertët kanë arritur në përfundimin se këto dy hormone mund të luajnë një rol të rëndësishëm në zvogëlimin e konfiskimeve epileptike dhe, për më tepër, që ato të mund të përfaqësonin një tregues të rëndësishëm të reagimit ndaj ilaçeve të përdorura për trajtimin e epilepsisë.

Lexo edhe: Dritat e klubeve apo koncerteve mund të shkaktojnë kriza epileptike

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Alarmi: Ndotja e mjedisit dëmton...

Ky është përfundimi i studimit të botuar në Perspektivat e Shëndetit Mjedisor nga hulumtuesit spanjollë të Institutit të Barcelonës për Shëndetin Global, sipas të cilit fëmijët që marrin frymë në...

Pse kërthiza del jashtë gjatë...

Ndryshimet tek kërthiza janë gjithashtu shumë të zakonshme gjatë shtatzënisë. Kërthiza juaj është një shenjë në bark që shënon pikën e lidhjes me kordonin . Pse kërthiza del jashtë gjatë...

Si të kujdesemi për sytë?

1.Hani mirë. Shëndeti i mirë i syve fillon me ushqimet që konsumoni. Ushqyesit si acidet yndyrore omega-3, lutein, zinku dhe vitaminat C dhe E mund të ndihmojnë në parandalimin e...

Zbulimi: Të studiosh i bën...

Tani është provuar shkencërisht: Mami kishte të drejtë! Studimi mbron zemrat tona: një studim anglez i botuar në British Medical Journal e tregon këtë. Hulumtimi, i kryer nga Kolegji Imperial...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X