Edhe kolesteroli i mirë është i dëmshëm, cilat janë nivelet e duhur

0 0

 

Për vite me radhë kemi dëgjuar se kolesteroli i mirë apo HDL është një aleat i organizmit dhe sa më të larta të jenë nivelet e tij, aq më shumë rritet mbrojtja. Megjithatë, një studim i ri, i paraqitur në Kongresin e Shoqërisë Europiane të Kardiologjisë, rrezikon të minojë këtë siguri. Sipas një ekipi studiuesish amerikanë në Emory University School of Medicine në Atlanta, në fakt, kolesteroli HDL nuk duhet të kalojë 60 miligramë për decilitër të gjakut (mg / dl), pasi nga një mik do të kthehet në një armik të shëndetit.

Çfarë është kolesteroli?

Kolesteroli është një lloj dhjami i pranishëm në të gjithë trupin, i cili qarkullon në gjak në saje të grimcave specifike të transportit, lipoproteinat. Më të njohurit janë LDL () dhe HDL. I pari që përfaqëson të ashtuquajturën “kolesterol i keq”: në qoftë se kjo sasi është më e madhe, ka tendencë të grumbullohet në muret e arterieve, duke formuar pllaka të cilat pengojnë qarkullimin e gjakut. Në të kundërt, lipoproteina me densitet të lartë, HDL, që përfaqëson të ashtuquajturin kolesterolin e mirë: në fakt, ka për detyrë të transportojë kolesterolin LDL të pranishëm në organet e ndryshme në indet e mëlçisë, ku eliminohet. Ato gjithashtu kanë veti antioksiduese që duket se kontribuojnë më tej në aftësitë mbrojtëse në krahasim me aterosklerozën.

Hulumtimi

Studimi i ri përfshinte 5,965 njerëz me një dominancë të burrave. Shumica e tyre vuanin nga sëmundjet e zemrës. Autorët i ndanë pjesëmarrësit në pesë grupe, në lidhje me përqendrimet e tyre të HDL në gjak. Grupi i parë përbëhej nga njerëz me më pak se 30 mg / dL; individët në grupin e dytë kishin nivele të kompresuara midis 31 dhe 40 mg / dL; në grupin e tretë nivelet ishin midis 41 dhe 50 mg / dL; në të katërtin midis 51 dhe 60 mg / dL dhe në të pestin më shumë se 60 mg / dL. Të gjithë vullnetarët u ndoqën për disa vite, gjatë së cilëve ata iu nënshtruan vlerësimeve të ndryshme. 13%, ose 769 njerëz, kishin një atak në zemër gjatë studimit ose vdiqën nga shkaqet kardiovaskulare.

Më mirë jo shumë

Nga analiza e rezultateve, është shfaqur se jo vetëm nivelet e ulëta të kolesterolit HDL, por edhe ato që janë tepër të larta, janë të rrezikshme. Ideale është që të kemi parametra midis 41 dhe 60 mg / dL. Nga ana tjetër, kur kolesteroli HDL tejkalonte 60 mg / dL rreziku i sulmit në zemër ose vdekjeve u rrit me rreth 50% në krahasim me grupet 41-60 mg / dL. “Gjetjet tona janë të rëndësishme sepse ato kontribuojnë në një numër gjithnjë në rritje të gjykimeve që përqendrimet e larta të gjakut të kolesterolit HLD nuk mund të jenë mbrojtëse,” komentuan autorët. Megjithatë, ata shtuan se kërkime të reja do të jenë të nevojshme për të përcaktuar nivelet optimale të HDL.

Ta dini!

Sporti është një anti-kolesterol i madh. Në fakt, lëvizja ndihmon në reduktimin e vlerave të LDL.

Lexo edhe: Kolesteroli ne gjak, cfare i shkakton trigliceridet e larta?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X