Kolesteroli ne shtatzani, si ta mbani nen kontroll

0 0

Gjatë 8 javëve të para të shtatzanisë niveli i kolesterolit në shtatzani do të rritet në një mënyrë të lehtë dhe kjo rritje do të vazhdojë deri në muajin e 4. Vlerat më të larta të kolesterolit do të shënohen në muajin e 8 të shtatzanisë dhe do të qëndrojnë kështu deri në fund. Është e rëndësishme që këto vlera të mos ngrihen më tepër se 337 mg/dl.

Përse rriten këto vlera?

Kjo gjë ndodh pasi trupi i nënës fillon të prodhojë qeliza fetale dhe kështu do të rriten edhe nevojat e organizmit të saj. Edhe pse kjo rritje do të konsiderohet normale, nëse do të jetë e theksuar ka pasoja negative dhe duhet të shqetësoheni.

Si duhet ta mbajmë nën kontroll kolesterolin?

Për të mbajtur nën kontroll nivelin e kolesterolit, në shtatzani do të ishte mirë të evitonit pothuajse totalisht përdorimin e medikamenteve. Mënyra më e mirë për ta bërë këtë do të ishte ushqimi. Dieta e gruas nuk duhet të përmbante gjalpin apo panën, mishin e kuq, vezën, frutat e detit me guackë, djathërat e përpunuar, prodhimet e bulmetit me yndyrë të plotë, ëmbëlsirat, ushqimet e skuqura si edhe sallamërat. Gjithashtu do t’ju vinte në ndihmë edhe përdorimi i disa metodave natyrale, të cilat sërish lidhen me ushqimin. Ju duhet të konsumoni karçof, hudhër, ullnj, oriz të kuq të fermentuar. Gjithashtu duhet të ndiqni në përpikmëri udhëzimet e mjekut.

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

Rregjistrohu edhe ti ne portalin pernenat.al 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

A mund të mbaj në...

A është e sigurt të ngrini në krahë një fëmijë ndërsa jeni shtatzënë? Ja çfarë duhet të dinë nënat e ardhshme me të vegjlit në shtëpi. "Njerëzit vazhdojnë të më...

Udhërrëfyesi për testin prenatal: Cili...

Nga ultratingulli e deri te testi NIFTY - nënat e ardhshme kanë një gamë të gjerë të testeve plotësuese, për të larguar frikën rreth shëndetit të fëmijës. Nga çdo dëshirë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X