Sa veze mund te konsumojme ne shtatzani?

0 0

Vezët janë një ushqim i shëndetshëm që përmbajnë proteina, yndyrna të shëndetshme, vitaminë A, D etj, të cilat janë shumë të rëndësishme për gruan shtatzënë.

Përfitimet e vezës në shtatzani

  • Përmbajnë sasinë e duhur të proteinave për zhvillimin e fetusit.
  • Ndihmojnë në zhvillimin e trurit të bebes, duke qënë se përmbajnë omega-3 dhe kolinë, të rëndësishme për të parandaluar problemet në tubin neural.
  • Përmbajnë një nivel të mirë të kalorive që duhet të merren gjatë ditës (rreth 70 kalori).

Sa vezë duhet të konsumohen gjatë ditës?

Nëse nivelin e kolesterolit e keni normal, mund të konsumoni 1-2 vezë në ditë. Në të kundërt duhet të evitohen. Po ashtu edhe nëse jeni mbi peshë, duhet të konsumohen sa më pak të jetë e mundur.

Si duhet t’i konsumojmë?

  • Të ziera mirë. Duhet të ziejnë 5-7 minuta. Nëse ziejnë më tepër se 10 minuta i humbin vlerat, dhe madje do të bëhen një ushqim i vështirë për t’u tretur.
  • E skuqni vezën mirë nga të dyja anët.
  • E zieni pa lëkurë brenda një tenxhere me ujë të vluar.
  • Mund të përgatisni omletë me perime.

Në të gjitha rastet mbani mend se ajo duhet të gatuhet mirë që të ulet rreziku i salmonelës.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Vaji i ullirit: zbulohet një...

Krahas vetive të njohura nutraceutike, për shkak të përmbajtjes së lartë të acideve yndyrore të pangopura dhe përbërjeve fenolike, vaji i ullirit ka edhe një veprim të fuqishëm antimikrobik kundër...

Vaji i palmës dhe kallamari...

Me acidin palmitik, konsumi i vajit të palmës dhe kallamarëve, djathrave të vjetruar, mund të ketë një efekt të rëndësishëm te tumoret, duke rritur agresivitetin e tyre dhe duke favorizuar...

8 arsye pse jemi gjithmonë...

Ju "gërryen" stomaku në mes të një takimi, në punë, në një mbledhje online? Të qenit i uritur vazhdimisht mund të shkaktohet nga mungesa e proteinave, fibrave dhe yndyrave në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X