X

Kryesore

E porsalindura rrezikoi të vdiste pasi qëndroi dy orë në sexholino, prindërit një mesazh për të gjithë

Çifti Kristi dhe Kristofor Klark e gjetën veten të bllokuar përreth 2 orë në trafik teksa po ktheheshin nga një udhëtim me dy vajzat e tyre Malena 3-vjeçe dhe Harper vetëm 3-javëshe.

Kur mbërritën në shtëpi, ata vendosën 3-vjeçaren në shtrat pasi ishte lodhur gjatë rrugës, ndërsa vajzën e vogël e lanë edhe pak në sexholino sepse nuk donin t’i prishnin qetësinë në të cilën po flinte.

Por pas pak ata vunë re se vajza nuk ishte e qetë dhe teksa i ati e mori në krahë, nofullat e saj filluan të shtrëngoheshin shumë, buzët i morën ngjyrë blu dhe filloi t’i dilte shkumë e bardhë nga goja e hundët.

“Im shoq e mbante në krah ndërsa unë po përpiqesha t’i hapja gojën për t’u siguruar që nuk i iku gjuha, por ajo i shtrëngonte nofullat fort”, – tregon nëna e dy vajzave të vogla.

Të habitur nga çfarë po shihnin, prindërit morën menjëherë rrugën për në spital.

‘Gjatë gjithë rrugës im shoq më pyeste nëse vajza po merrte frymë, por isha aq e tronditur saqë nuk e kuptoja. Kisha vetëm një frikë: humbjen e vajzës”,- rrëfen nëna momentet e tmerrit.

“Megjithatë sapo e çuam në spital, mjekët ishin në gjendje të stabilizonin gjendjen e vajzës dhe na shpjeguan se ajo kishte vuajtur nga privimi i theksuar i oksigjenit pasi qëndroi në sexholino për gati dy orë. Shpenzimi i më shumë se një orë në sexholino mund të ulë ndjeshëm nivelet e oksigjenit të foshnjave. Pasi u hoq nga sedilja e makinës, rritja e menjëhershme e oksigjenit shkaktoi tronditjen e trupit. “- tregon ajo për vajzën 3-javëshe.

Çifti e ka bërë publike këtë histori për t’i dhënë nje mesazh të gjithë prindërve që të bëjnë kujdes kur udhëtojnë me fëmijë të vegjël.

Lexo edhe: SIDS, studime te reja sjellin shlaqe te reja

Comments

comments

Loading...
Me shume ne: Bebi, Nje guide e pergjithshme
pas lindjes, gjumi, durimi
5 gjërat që humb një nënë dhe mësimet që merr prej tyre

Poetja me famë botërore Elisabeta Bishop ka shkruar në poezinë e saj "Një art" se arti i humbjes nuk është...

Close