loading

E parandieja që në bark se vajza ime do të kishte sindromën Down

0 0

I keni parasysh të ashtuquajturat “instinktet e nënës”, të cilat filloni t’i ndjeni që kur zemra juaj kupton nëse do të lindi vajza apo djalë?

Epo, unë e pata këtë instinkt për sindromën Down. Ju duket e pabesueshme apo jo?

Ne nuk kishim ndërmend ta bënim testin, por doktori na shtyu për të vlerësuar rrezikshmërinë e shtatzanisë sime për këtë sindromë. Sapo filluam ekzaminimin e pata këtë ndjenjë.

Edhe pse doktori më tha se rezultatet dilnin negative dhe fëmija im nuk kishte rrezik, kjo ndjenjë më shoqëroi përgjatë pjesës së mbetur të shtatzansië dhe nuk e ndava kurrë me askënd.

Vetëm pak ditë të fundit të shtatzanisë kjo ndjenjë e këto mendime mu larguan dhe nuk i pata më. Isha gati të takoja vajzën time perfekte dhe të fillonim jetën tonë bashkë.

Për sa i përket lindjes, ishte diçka që nuk e kisha pritur kurrë ashtu. Që nga plasja e ujërave në ditën që do të lindja, por pa asnjë shenjë të dhimbjeve të lindjes, deri në vendosjen dhe mbajtjen e një kateteri për 12 orë dhe një epidural që isha betuar se nuk do ta bëja, të gjitha këto më lodhën shumë.

Por është e mahnitshme sa shpejt u harruan të gjitha menjëherë sapo vajza lindi. Ma vendosën në kraharor dhe unë derdha lotët më të lumtur të jetës sime. Im shoq më shikonte më një vështrim të shqetësuar dhe ndërsa sytë iu mbushën me lotë, dukej sikur më thoshte se e dinte që vajza jonë lindi me sindromën Down.

Lexo edhe: “Nuk ke ce do Glorian se eshte Down” , fjalet e nje nene dretjuar te birit

Posted in Uncategorized

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ja pse data juaj e...

Mjekët e llogaritin datën e lindjes duke ditur ciklin tuaj të fundit menstrual. Zyrtarisht, ata llogaritin 40 javët e shtatzënisë nga perioda e fundit. Regjistrimet tuaja për vazhdimin e shtatzanisë...

7 arsyet pse marrëdhëniet më...

Ideja për t'u martuar na bën pak të emocionuar dhe sjell një buzëqeshje në fytyrën tonë. Të jetosh së bashku me dikë që e do përgjithmonë duket e përsosur, por...

Të përzierat në shtatëzani: përdorni...

Përveç ilaçeve, për format e buta të ndjesisë për të vjellë mund të përdorni xhinxherin ose akupresurën duke përdorur byzylykë specifikë. Pse xhinxher? Karakteristikat anti përzierje të xhinxherit, një bimë...

Artikull i Sponsorizuar/ NIFTY| Kontrollet...

3-8 javë: Kjo është periudha kur kryesisht gratë e kanë bërë testin e shtatzënisë që ka treguar plusin magjik apo dy vijat. Është çasti i duhur që t'i telefononi gjinekologut...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X