Duhanpirja rrit shpenzimet për kujdesin dentar të mishrave të dhëmbëve

0 0

 

Duhanpirja rrit koston e trajtimit të mishrave të dhëmbëve dhe rrezikun e përkeqësimit të paradontit duke e bërë kujdesin dentar më të shtrenjtë dhe ndoshta edhe më pak efektiv. Një studim i filluar në vitin 2014 në Universitetin e Mbretëreshës në Belfast ka krahasuar paratë e shpenzuara për cigaret dhe për trajtimin e paradontit, duke vënë në dukje se në qoftë se ju do të ndaloni pirjen e duhanit, shpenzimet për të blerë cigare do të mbulojnë shpenzimet për trajtimin e paradonditit. Luca Landi stomatologe, shpjegon se trajtimi i mishrave të dhëmbëve para se të jetë tepër vonë është shumë më e lirë sesa shërimi i paradontit në fazat e avancuara.

Shpenzimi i parave

Është vlerësuar se një duhanpirës që pi duhan 20 deri në 40 cigare në ditë, edhe pse  duhet të shkojë rregullisht tek dentisti, ka një rritje 8.8% në shpenzimet totale të shpenzimeve për të trajtuar paradontit. Shpenzimet shkojnë deri në 40% për duhanpirësit që kanë nevojë për një vizitë shtesë në vit dhe mbi 71% për ata që kanë nevojë për dy vizita shtesë në vit, si dhe trajtim të plotë për paradontitin.

Dëmtimi i mishrave të dhëmbëve

Tymi përshpejton paradontin me një humbje progresive të kockave rreth dhëmbëve dhe rrezikun e rënies. Pirja e duhanit gjithashtu krijon vasokonstruksion, duke zvogëluar rrjedhjen e gjakut në mishrat dhe kështu rëndon sëmundjet orale, si dhe lëshimin e substancave toksike që dobësojnë sistemin imunitar dhe favorizojnë përhapjen e baktereve patogjene brenda gojës.

Parodontiti është një sëmundje progresive që, nëse nuk trajtohet, çon në shkatërrimin e indeve dhe rrjedhimisht humbjen e dhëmbëve.

Lexo edhe: Problemi me dhembet, mund ta kete fajin nje semundje e zorreve






Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar Identifikohu



Materiale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X