Dignostikohet me fruth, 7-vjeçarja vë në rrezik 200 persona të tjerë

0 0

 

Ndërsa numri i rasteve të konfirmuara të fruthit në Shtetet e Bashkuara arrin në nivele shumë të larta, tashmë as spitalet nuk janë më vende plotësisht të sigurta nga sëmundja infektive. Të mërkurën, Universiteti i Kalifornisë njoftoi se mbi 200 pacientë në sallën e urgjencës mund të kenë qenë të ekspozuar ndaj fruthit në sajë të një vajze shtatëvjeçare të pavaksinuar.

Sipas Departamentit të Shëndetit të Qarkut Calaveras, vajza e re u infektua gjatë një udhëtimi jashtë shtetit. Ajo mbërriti në dhomën emergjente më 17 mars, por nuk u diagnostikua me fruth deri më 19 mars, potencialisht duke ekspozuar rrezikun e infektimit përpacientëte tjerë ndërkohë.

Dr. Dean Blumberg, shefi i sëmundjeve infektive pediatrike në Spitalin e Fëmijëve UC Davis shpjegoi se incidenti është një provë për të kuptuar se sa e vështirë është të diagnostikosh dhe të mbrohemi kundër fruthit, veçanërisht kur lëvizja antivaksinim është kaq e përhapur.

“Shumica e rasteve të fruthit ndodhin 8 deri në 12 ditë pas ekspozimit, por mund të ndodhë deri në tre javë pas ekspozimit”, tha ai. “Edhe individët e vaksinuar mund të marrin fruthin sepse vaksina nuk është 100 për qind e përkryer. Ne kemi nevojë për një normë shumë të lartë të vaksinimit, sepse kur fruthi është futur tek komunitetet që kanë prindër që nuk imunizojnë fëmijët e tyre, këto raste mund të ndodhin”.

Lexo edhe: Si ta mbroj femijen nga fruthi pa e vaksinuar?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A janë vërtet më të...

Fëmijët e vetëm janë të llastuar? Mjaft më me paragjykime dhe stereotipe Shpesh fëmijët e vetëm mbahen si të llastuar, egoistë, të vetëm dhe dëshpërimisht të paaftë. Fëmijët e vetëm...

Foshnjat prematurë 100 herë më...

Bebet e parakohshme rrezikojnë deri në 100 herë më shumë të preken nga shumë sëmundje sesa foshnjat që kanë lindur brenda datës së plotë. Ja pse: Foshnjat e parakohshme kanë...

Ne i kushtojmë shumë vëmendje...

Fëmija im dy vjeç është i adhurueshëm dhe ai e di këtë. Kur të gjithë sytë janë tek ai, ai shndërrohet: Ai mban kokën lart, mbyll sytë, vendos bërrylat në...

Dita kundër bullizmit, ja si...

Fundjavën që lamë pas, në datën 7 shkurt, ishte dita ndërkombëtare kundër bullizmit. Fatkeqësisht, fenomeni është gjithnjë e më i përhapur dhe duket se prek pothuajse 9 në 10 fëmijë....

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X