Dieta me proteina për t’u dobësuar?

0 0

Dieta me proteina të larta: kjo është mënyra e tanishme për të humbur peshë, për të fituar masën e muskujve, për të moshuarit dhe gjithashtu për vegjetarianët.

Por a jemi të sigurt se është e shëndetshme ta ndjekim atë? Dr. Pasquale Strazzullo, Profesor i Mjekësisë së Brendshme në Universitetin Federiko II të Napolit dhe Presidenti i Shoqatës SINU ndihmon në sqarimin e kësaj teme.

Si funksionon?

Këto janë dieta të larta në përmbajtjen e proteinave dhe lipideve krahasuar me karbohidratet që eliminohen ose zvogëlohen në minimum. Ata pakësojnë peshën shpejt sepse:

  • Ju humbni shumë ujë (sidomos në fillim);
  • Rrit termogjenezën, pra kaloritë e djegura nga trupi në pushim, pas marrjes së një ngarkese të konsiderueshme proteinash;
  • Proteinat kanë një fuqi më të madhe të ngopjes.

Megjithatë, për shkak të mungesës së karbohidrateve ato shkaktojnë ketosis, që është prodhimi i acidozës metabolike dhe trupave ketone (aceton), të cilat kërkojnë një angazhim të fortë të mëlçisë, veshkave dhe të çojë në një gjendje të dehidratimit për t’u asgjësuar. Për më tepër, mungesa e karbohidrateve e bën gjithnjë e më të vështirë përdorimin e yndyrave rezervë për prodhimin e energjisë, e cila pastaj do të çojë në një ndalim të plotë të humbjes së peshës.

Esenciale për trupin

Me yndyra dhe karbohidrate, proteinat përfaqësojnë tri makronutrientët kryesorë bazë, thelbësorë për trupin tonë. Proteinat janë molekula të përbëra nga një sekuencë e ndryshueshme e aminoacideve, nëntë prej të cilave janë definuar si thelbësore sepse ato nuk mund të sintetizohen nga njeriu dhe prandaj duhet të merren nga ushqimi. Kryejnë funksione strukturore, transportuese, ruajtëse, enzimatike dhe hormonale; janë të përfshira në tkurrjen e muskujve, përgjigjen imune, koagulimin e gjakut, rregullimin e aktivitetit të gjeneve, rritjen e qelizave dhe diferencimin.

Megjithatë, është vërtetuar se:

  • tek fëmijët, marrja e proteinave të larta (> 20% e totalit të kalorive) në vitin e parë të jetës mund të dëmtojë funksionin e veshkave dhe të komprometojë metabolizmin e lëngjeve;
  • marrja e proteinave të larta (shpesh dhe pothuajse të gjitha me origjinë shtazore) rrit ngarkesën e acidit dhe rrjedhimisht demineralizimin e kockave dhe humbjen e kalciumit me urinë. Metabolizmi dhe eliminimi i proteinave të tepërta gjithashtu kërkon futje (shpesh të shpërfillur) të shumë lëngjeve (pothuajse dy herë më shumë se normalja) dhe mund të çojë kështu në dehidratim;
  • Përdorimi shumë i bollshëm i proteinave shtazore është i lidhur me një rritje të incidencës së disa tumoreve dhe në veçanti të kancerit kolorektal, por ndoshta më shumë për shkak të metodave të gatimit dhe ruajtjes së mishit, si dhe për përmbajtjen e yndyrës së ngopur, atë të vetë proteinës.

Lexo edhe: Kujdes, jo shume proteina per femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X