loading

Diabeti në shtatëzani, rrezikoni më shumë nëse jeni duke pritur djalë

Janë vetëm mundësi por kanë një probabilitet të lartë: një nënë shtatzënë që pret një djalë, rrezikon më shumë të zhvillojë diabetin gestacional.
0 0

Një studim i botuar në Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dhe i kryer nga Universiteti i Torontos ka bërë hulumtim të shkëlqyeshëm ku janë përfshirë 643 mijë gra.

Anomalitë metabolike

Në hulumtim u analizuan shkallët e rasteve të diabetit dhe, përveçse u zbulua se gratë që presin një djalë kanë më shumë gjasa të zhvillojnë diabet gestacional, ekspertët gjithashtu theksuan se gratë  tek të cilat manifestohet sëmundja kur janë duke pritur një vajzë, janë në rrezik më të madh për t’u diagnostikuar me diabet të tipit 2 pas shtatzënisë.

Kjo tregon se pacientet që kishin anomali më të rënda themelore metabolike, ishin më të ndjeshme  ndaj diabetit gestacional, edhe pa efektin e shtuar të një fetusi mashkull. Sipas autorëve, ky studim vërteton edhe njëherë që fëmija mund të ndihmojë për të kuptuar më mirë shëndetin e nënës dhe të ndihmojë në parashikimin e rreziqeve të sëmundjeve të ardhshme.

Diabeti gestacional

Diabeti gestacional prek midis 1 dhe 14 përqind të grave shtatzëna dhe mund të rrisë rrezikun e hipertensionit, rrezikun që nëna t’i nënshtrohet një lindjeje cezariane ose të parakohshme, apo edhe të ketë komplikime gjatë lindjes së fëmijëve për shkak të peshës së tepërt të të porsalindurit. Diabeti gestinal ndodh kur një grua shtatzënë ka nivele më të larta të glukozës ose sheqerit në gjak sesa normalja. Gratë shtatzëna që vuajnë nga ky çrregullim kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të diabetit tip 2 në të ardhmen. Diabeti gestacional mendohet të ndodhë për shkak të një kombinimi të anomalive metabolike tek nëna dhe ndryshimeve të përkohshme që ndodhin gjatë shtatëzanisë. Gjetjet e hulumtimit tregojnë  që fetusi mashkull shkakton më shumë ndryshime metabolike sesa fetusi femër.

Lexo edhe: Obeziteti dhe diabeti gjatë shtatzënisë mund të sjellin autizëm tek fëmijët

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Astma gjatë shtatzënisë: mund të...

Ndërsa deri kohët e fundit tendenca ishte që nënës shtatzënë të mos i jepej asnjë ilaç për astmën me frikën se mund të ndikonte tek fëmija, studimet më të fundit...

Çfarë ndodh me sistemin imunitar...

E gjithë kjo është për të akomoduar praninë e një qenieje të re që ushqehet në trupin e nënës. Ka qenë një fakt i pranuar gjerësisht se një shtatëzani e...

Sasia e ulët e lëngut...

Sasia e ulët e lëngut amniotik (oligohydramnios) është një gjendje në të cilën lëngu amniotik është më i ulët sesa pritej për foshnjën gjatë shtatzënisë. Asnjë trajtim për këtë gjendje...

Trajtimet për fertilitetin lidhen me...

Gratë që kanë pasur trajtime të fertilitetit - sidomos me fekondimin in vitro - mund të jenë në rrezik më të lartë për komplikime të rënda gjatë shtatzënisë, thotë një...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X