Diabeti në shtatëzani, rrezikoni më shumë nëse jeni duke pritur djalë

Janë vetëm mundësi por kanë një probabilitet të lartë: një nënë shtatzënë që pret një djalë, rrezikon më shumë të zhvillojë diabetin gestacional.
0 0

Një studim i botuar në Journal of Clinical Endocrinology & Metabolism dhe i kryer nga Universiteti i Torontos ka bërë hulumtim të shkëlqyeshëm ku janë përfshirë 643 mijë gra.

Anomalitë metabolike

Në hulumtim u analizuan shkallët e rasteve të diabetit dhe, përveçse u zbulua se gratë që presin një djalë kanë më shumë gjasa të zhvillojnë diabet gestacional, ekspertët gjithashtu theksuan se gratë  tek të cilat manifestohet sëmundja kur janë duke pritur një vajzë, janë në rrezik më të madh për t’u diagnostikuar me diabet të tipit 2 pas shtatzënisë.

Kjo tregon se pacientet që kishin anomali më të rënda themelore metabolike, ishin më të ndjeshme  ndaj diabetit gestacional, edhe pa efektin e shtuar të një fetusi mashkull. Sipas autorëve, ky studim vërteton edhe njëherë që fëmija mund të ndihmojë për të kuptuar më mirë shëndetin e nënës dhe të ndihmojë në parashikimin e rreziqeve të sëmundjeve të ardhshme.

Diabeti gestacional

Diabeti gestacional prek midis 1 dhe 14 përqind të grave shtatzëna dhe mund të rrisë rrezikun e hipertensionit, rrezikun që nëna t’i nënshtrohet një lindjeje cezariane ose të parakohshme, apo edhe të ketë komplikime gjatë lindjes së fëmijëve për shkak të peshës së tepërt të të porsalindurit. Diabeti gestinal ndodh kur një grua shtatzënë ka nivele më të larta të glukozës ose sheqerit në gjak sesa normalja. Gratë shtatzëna që vuajnë nga ky çrregullim kanë një rrezik më të lartë të zhvillimit të diabetit tip 2 në të ardhmen. Diabeti gestacional mendohet të ndodhë për shkak të një kombinimi të anomalive metabolike tek nëna dhe ndryshimeve të përkohshme që ndodhin gjatë shtatëzanisë. Gjetjet e hulumtimit tregojnë  që fetusi mashkull shkakton më shumë ndryshime metabolike sesa fetusi femër.

Lexo edhe: Obeziteti dhe diabeti gjatë shtatzënisë mund të sjellin autizëm tek fëmijëtPër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Rreziku i trombofilisë dhe trombozës...

Në shtatzëni, rreziku i trombozës rritet sepse gjaku ka tendencë të mpikset më shumë. Gjithashtu mund të shtohen faktorë të tjerë rreziku. Pse ndodh kjo dhe çfarë duhet bërë në...

Ndotja në shtatëzëni: smogu depërton...

Ky është rezultat i një studimi të kryer nga Universiteti Hasselt në Belgjikë dhe i botuar në revistën shkencore Nature Communication. Sipas ekspertëve, hulumtimi është prova e parë që karboni...

Si të përballoni dhimbjen e...

Një dhimbje therëse dhe goditëse që vjen nga fundshpina në këmbë mund të ndihet herë pas here. Por nga se shkaktohet ajo? Ka mundësi që kjo dhimbje të jetë dhimbja...

Zemërimi gjatë shtatzanisë – Efektet...

Megjithëse është krejtësisht normale të ndjeheni të zemëruar dhe të irrituar ndonjëherë gjatë shtatzanisë, zemërimi i vazhdueshëm mund të ketë pasoja të caktuara. Lidhja nënë-bebe është e tillë që bebi...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X