Deri ne cfare moshe femija duhet te perdore karrocen?

0 0

Besoj se të gjithëve na ka ndodhur të shikojmë fëmijë të moshës 4-5 vjeçare të hipur në karrocë ndërsa janë duke bërë një shëtitje me familjen e tyre. Edhe pse kjo mund të ndodhë për pak moment është diçka e gabuar. Në të vërtetë mjekët këshillojnë se duke filluar nga mosha 2-vjeçare fëmija nuk duhet të hipet më në karrocë, ai duhet të ecë me këmbët e tij!

Përse karroca pas moshës 2-vjeçare duhet të “braktiset?

Në momentin që fëmija fillon të hedhë hapat e parë prindërit duhet ta ndihmojnë atë të bëhet më i ndërgjegjshëm në lidhje me këtë proçes, duke ndihmuar kështu në forcimin e muskujve dhe pavarësisë. Nuk mund të themi se duhet të detyroni fëmijën të bëjë maratonë ecje, por gjithsesi duhet të favorizohet sa më shumë. Ecja e ndihmon fëmijën të ketë një zhvillim të mirë psiko-fizik.

Përse pridnërit vazhdojnë ta përdorin karrocën edhe pse fëmija tashmë ka fituar aftësi të mira në të ecur?

  • Kryesisht nga dembelizmi. Të shtysh një karrocë me fëmijën pasiv brenda saj është shumë më e thjeshtë se ta bësh atë të ecë në mënyrën e duhur;
  • Për komoditet. Në përgjithësi e dala me një fëmijë të bën të humbësh më shumë kohë nëse ai do të ecë vetë;
  • Nuk dinë anët negative. Ata ndoshta nuk janë të ndërgjegjshëm se kjo ndikon negativisht në zhvillimin e fëmijës;

Përse përdorimi i karrocës është i dëmshëm?

  • Pengon forcimin e muskujve dhe aparatit skeletor;
  • Nuk favorizon pavarësinë e fëmijës;
  • Nuk ndihmon fëmijën për të zhvilluar sensin e orientimit.

Lexoni edhe: Cila eshte karroca e duhur per bebet?

 

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X