loading

Çfarë ndodh nëse hani të paktën një vakt të gjithë si familje?

0 0

 

Ngrënia në familje, ushqyerja më e shëndetshme! Ky është përfundimi i arritur nga studiuesit e Universitetit të Guelph të Kanadasë pas një studimi mbi zakonet e të ngrënit. Sipas këtij hulumtimi, ngrënia e drekës dhe e darkës me prindërit, vëllezërit dhe motrat nxit një dietë më të saktë dhe të shëndetshme për të gjithë, madje edhe për fëmijët, sepse rrit konsumin e frutave dhe perimeve, duke reduktuar atë të “ushqimeve të çastit”.

2.700 të rinj të përfshirë

Ky është kampioni i analizuar, i cili ka jetuar në Shtetet e Bashkuara në familje me prindërit, përmes një pyetësori që hulumtoi zakonet e të ngrënit. Për shembull, ata u pyetën se sa shpesh ishin ulur në tavolinë me prindërit e tyre dhe rreth konsumit të frutave, perimeve, pijeve të gazuara dhe ushqimit të shpejtë. Përmes një pyetësori u vlerësua edhe “funksionaliteti familjar”, përkatësisht shkalla e harmonisë brenda familjes, lloji i komunikimit ndërmjet anëtarëve të familjes, lidhjet e tyre dhe përfshirja afektive, mënyra se si familja zgjidhte problemet dhe kontrollonte sjelljen, për të vlerësuar se sa kjo mund të ndikojë në zakonet e të ngrënit.

Më shumë fruta dhe perime dhe më pak ushqim jo i shëndetshëm

Nga analiza e rezultateve doli se kur në familje ekziston zakoni i mbledhjes së bashku në tryezë, adoleshentët hanë më shumë fruta dhe perime dhe më pak ushqim të shpejtë; meshkujt, në veçanti, pijnë më pak pije të gazuara. Ngrënia së bashku si familje, madje vetëm një herë në ditë, është gjithashtu e rëndësishme, sepse është një kohë për dialog dhe ndarje e gjërave të së përditshmes. Së fundi, përfundon Kathryn Walton, në mesin e autorëve të hulumtimit, “lidhjet familjare mund të forcohen dhe zakonet e shëndetshme të ngrënies mund të përcaktohen”.

Adoleshenca është një moshë vendimtare edhe nga këndvështrimi i ushqimit sepse fëmijët kanë tendencë të hanë keq dhe të marrin yndyrë.

Lexo edhe: Ne nje jete kaq intensive familja ime ka gjetur menyren per te mbajtur te forte lidhjen mes nesh

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

7 arsye pse duhet t’I...

Huffington Post shkruan se ka disa arsye pse zgjedhja më e mirë është t’i çoni fëmijët në plazh. Ja cilat janë ato: 1 - Fëmijët mund të eksplorojnë dhe të...

Nëna sëmuret, babai nxjerr mësimin...

Javën e kaluar, Laura Mazzi, nëna e tre fëmijëve pati një dhimbje të fortë stomaku, dhe si rezultat ka qëndruar vetëm shtrirë për disa ditë. Burri i saj duhej të...

Fushata në tualetet e ambienteve...

Donte Palmer është një baba shembullor, i cili disa herë është bërë viral në rrjet për shkak të kujdesit që tregon për fëmijët e tij. Në një nga postimet e...

Binjakja që mbajti në bark...

Lidhja mes motrave është e veçantë, por Jill Noe dhe Whitney Bliesner kanë një lidhje unike që shkon përtej thjesht të qenit motra. Si binjake, Jill dhe Whitney kanë ndarë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X