Çfarë ndodh me njerëzit që nuk fshijnë kurrë fotot dhe materialet e ruajtura në pajisjet dixhitale?

0 0

Ka njerëz që në qoftë kanë një objekt të ri dhe e konsiderojnë atë të padobishëm, e heqin qafe menjëherë dhe ka të tjerë që veprojnë si akumulatorë të sëmurë, të paaftë për të hedhur diçka. Jo vetëm gjërat materiale, por edhe ato dixhitale. Sot, në fakt, rreziku është edhe për tu “mbushur” me fotot kompjuterike, fotografi, dokumente të ndryshme dhe të mos keni më hapësirë të lirë.

Rezultati? Një stres i fortë personal. Paralajmërimi vjen nga një studim i kryer nga një ekip i hulumtuesve australianë, nga Universiteti Monash, të paraqitur në konferencën në e Francisko në sistemet e informacionit.

Burimi i stresit

Anketa përfshiu rreth 850 vullnetarë të moshave të ndryshme. Autorët i ftuan ata të përgjigjeshin në pyetësorë të ngjashëm me ato të përdorura për të vlerësuar njerëzit që dyshohej se ishin akumulatorë të pandreqshëm. Në këtë rast, megjithatë, qëllimi ishte të kuptohej nëse vështirësia në heqjen e gjërave të panevojshme lidhej ekskluzivisht me botën dixhitale. Jo vetëm kaq. Ekspertët gjithashtu matën nivelin e stresit të shkaktuar nga mendimi i fshirjes së përmbajtjës dixhitale.

Akumulatorët 2.0 (e internetit)

Analiza e rezultateve konfirmoi se akumulatorët e pandreqshëm janë jo vetëm ata tradicionalë, por edhe “2.0”, dmth të cilët janë duke luftuar për të hequr qafe të gjitha ato gjëra që ruhen në kujtesën e kompjuterit dhe pajisjet elektronike në përgjithësi. Pasojat janë të njëjta në të dyja rastet: një nivel i tepruar i tensionit, shqetësimit, nervozizmit. “Analiza zbuloi se akumulimi dixhital serial, i ngjashëm me” tradicionalin”, mund të shkaktojnë nivele të larta të stresit personal”, thonë ekspertët.

Shumica e grave dhe të rinjve të prekur

Sipas analizës së hulumtuesve australianë, akumulatorët serialë dixhitalë janë kryesisht të pranishëm në grupmoshën 20-30 vjeç dhe në seksin femëror. Vajzat, në fakt, duket se kanë më shumë probleme sesa djemtë për të fshirë materialin e padobishëm dixhital.

Lexo edhe: Rrjetet sociale, fotot dhe efektet po krijojne çrregullime te njerezit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X