Çfarë kërkojnë fëmijët në internet?

0 0

Nuk janë vetëm të rriturit që kanë pasion lundrimin në internet. Edhe fëmijët duan të shpenzojnë kohë në rrjet. Por për çfarë kërkojnë më shumë ata? Kjo është pyetja që Kaspersky Lab, një kompani globale e sigurisë së informacionit, është përpjekur t’i kthejë përgjigje duke analizuar të dhënat e mbledhura nga zgjidhjet dhe modulet për mbrojtjen e të miturve.

Hulumtimi i të vegjëlve

Autorët e studimit kanë mbledhur rezultatet e hulumtimeve të kryera nga fëmijët nga nëntori i vitit 2017 deri në maj 2018 në dhjetë gjuhët më të njohura botërore: anglisht, gjermanisht, rusisht, portugalisht, arabisht, japonisht, kinezisht, frëngjisht, italisht, spanjisht. Analiza e të dhënave tregon se fëmijët në internet janë të hipnotizuar para së gjithash nga video dhe audio (kjo kategori përfshin kërkesa për çdo përmbajtje video, shërbime streaming, video blogerë, seri dhe filma).

Ndryshe nga ajo që zakonisht besohet, fëmijët në internet nuk rrinë shumë për të luajtur, por për të shikuar përmbajtje, për të përmbushur kërkesat specifike dhe për të pyetur. Faqet e internetit të lojërave renditen në vendin e katërt, duke absorbuar 9% të kërkesave totale të kërkimit.

Çdo gjuhë ka preferencën e vet

Megjithatë, në këtë rast jo në të gjithë botën është njësoj. Në fakt, ka dallime në kërkimet e bazuara në gjuhën e konsideruar. Për shembull, fëmijët që flasin spanjisht vizitojnë shumë site për përkthimet, ndërsa fëmijët që flasin rusisht lundrojnë në portalet që ofrojnë shërbime komunikimi. Dhe përsëri, faqet e internetit të videove dhe muzikës zakonisht kërkohen në gjuhën angleze. Në fund të fundit, shumica e filmave, serialeve televizive dhe grupeve kanë emra anglisht.

Komenti i ekspertëve

“Fëmijët në vende të ndryshme tregojnë se kanë interesa dhe sjellje të ndryshme në internet, ajo që kanë të përbashkët është nevoja për t’u mbrojtur në internet nga përmbajtje potencialisht të dëmshme. Fëmijët që kërkojnë përmbajtje të animuar mund të hapin aksidentalisht një video me përmbajtje pornografike. Ose ata mund të shikojnë video që përfundojnë me përmbajtje të dhunshme, të cilat mund të kenë një ndikim afatgjatë edhe në mendjet e tyre “, tha Morten Lehn, Menaxheri i Përgjithshëm i Kaspersky Lab.

Duhet të dini që:

Është e rëndësishme që nëna dhe babai t’i shpjegojnë fëmijëve potencialin, por edhe rreziqet e internetit, duke i monitoruar, por pa u ndërhyrë. Gjithashtu është e dobishme të instaloni mjetet e duhura për kontroll prindëror.

Lexo edhe: Si te mbrosh femijet nga rreziqet e internetit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X