Cfare e sakteson ngjyren e syve tek bebet?

0 1

Sapo fëmija vjen në jetë prindërit dhe të afërmit mendojnë se cila do të jetë ngjyra përfundimtare e syve të tij. Kujt i ngjan fëmija? Do të jenë sytë e tij si të babait? Do të jenë si të nënës?  Dhe ju duhet të dini se ngjyra e syve shkaktohet nga pigmentimi i një strukture të quajtur iris, e cila rrethon pupilën në qendër të syrit dhe ndihmon në kontrollimin e dritës që mund të futet brenda syrit.

Si mund të jetë ngjyra e irisit?

Ngjyra e irisit mund të jetë jeshile ose bojëqielli, por edhe kafe e errët. Ngjyra kafe, me të gjitha nuancat e saj është më e përhapura në të gjithë botën.

Si përcaktohet ngjyra e syve të bebes?

Kjo përcaktohet nga variacionet që ndodhen tek genet e një personi, dhe kryesisht është e lidhur me genet që përfshihen në prodhimin, transportin dhe vendosjen e një pigmenti të quajtur melaninë. Ngjyra e syve është e lidhur në mënyrë direkte me sasinë e melaninës. Personat me sy me ngjyrë kafe kanë sasi më të madhe të melaninës, ndërsa ata me sy bojëqielli kanë sasi më të vogël.

Faktori trashëgues

Edhe pse është e vështirë, dy prindër me sy bojëqielli mund të sjellin në jetë fëmijë me sy kafe. Trashëgimi i ngjyrës së syve është diçka më tepër komplekse nga sa e kishim menduar, kjo pasi në këtë proçes përfshihen më shumë gene. Pra në formimin e ngjyrës së syve, krahas ngjashmërisë me prindërit apo të afërmit, do të ndikojë edhe variacioni gjenetik.

Përveç kësaj nëna dhe babai duhet të dinë se ngjyra përfundimtare e syve të fëmijës nuk mund të përcaktohet që në ditët e para pas lindjes, e madje as në muajt e parë. Ajo do të jetë në ndryshim të vazhdueshëm.

Lexoni dhe: Syte e femijes, ngjyra dhe zhvillimi

A i planifikoni paraprikisht shpenzimet qe mund te realizoni gjate nje muaji bazuar ne buxhetin tuaj familjar?

Loading ... Loading ...

 

Rregjistrohu edhe ti ne portalin pernenat.al duke klikuar ne: https://www.pernenat.al/register


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X