loading

Autizmi dhe bakteret në zorrë, ja si t’i ndihmojmë këta fëmijë

0 0

Tashmë dihet që truri dhe zorrët janë të lidhura me zhvillimin e fetusit dhe gjatë gjithë jetës. Shkëmbimi i informacionit ndërmjet tyre ndikohet nga miliarda baktere që kolonizojnë organizmin, mikrobiota e zorrëve, në gjendje të modifikojë funksionet e sistemit nervor enterik dhe qendror, duke prodhuar disa neurotransmetues, që ndikojnë në sistemin imunitar ose duke komunikuar me trurin përmes nervit vagus. Disa studime kanë gjetur një çekuilibër cilësor-sasior në përbërjen e mikrobiotës tek personat me autizëm, duke theksuar se tek këta fëmijë simptomat e patologjisë kanë tendencë të jenë më të dukshme. Studimet me transplantin e mikrobiotës fekale, terapitë me antibiotikë ose probiotikët kanë treguar rezultate premtuese jo vetëm në funksionimin gastrointestinal, por edhe në disa aspekte që lidhen me sjelljen.

Roli i Lactobacillus Plantarum PS128

Një studim i ri klinik ka vlerësuar efektet e plotësimit të një lloji të veçantë të Lactobacillus Plantarum, PS128, në 71 fëmijë midis 7 dhe 15 vjeç me diagnozë autizmi. Të dhënat kanë treguar se si mund të konsiderohet një psikobiotik, pra një probiotik që, nëse merret në sasi të përshtatshme, është në gjendje të rrisë nivelet e dopaminës dhe serotoninës në zonat kryesore të trurit, duke zvogëluar sintezën e substancave inflamatore, duke rregulluar përgjigjen ndaj stresit, duke përmirësuar sjelljet e ngjashme me ankthin dhe depresionin.

Efektet pozitive

Rezultate interesante kanë dalë nga studimi i autizmit në revistën Nutrients. Pas 2 administrimeve ditore të PS128, secila prej 30 miliardë qelizave jeton për 4 javë, në grupin që trajtohet me përmirësime të konsiderueshme probiotike të simptomave të ndryshme si: përdorimi i objekteve dhe pjesëve të trupit, nervozizmi, ankthi, hiperaktiviteti / impulsiviteti, etj. qëndrimet kundërshtuese / provokuese, pavëmendja dhe shkelja e rregullave.

Një rezultat u mor edhe në rezultatin e shkallës SRS, i cili vlerëson aspektet e komunikimit dhe ndërveprimit shoqëror. Pjesëmarrësit më të vegjël (7-12 vjeç) raportuan rezultate më domethënëse, duke demonstruar rëndësinë e ndërhyrjes së hershme. Plotësimi u tolerua mirë dhe pa efekte anësore.

Lexo edhe: Një zbulim i rëndësishëm gjenetik për autizmin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Truri i fëmijëve zhvillohet shumë...

Përpunimi i gjuhës që lejon një korrespodencë të përsosur midis fjalës dhe objektit fillon shumë më herët sesa mendohej më parë. Ky është rezultati i një studimi të bërë nga...

Sporti për fëmijë u bën...

Kjo u konfirmua nga ekspertët e Shoqatës Italiane të Ortopedisë dhe Traumatologjisë (Siot) dhe u konfirmua nga Francesco Falez, presidenti i Siot. "Nga pikëpamja ortopedike, mirëqenia e sistemit muskulor dhe...

A është e vërtetë se...

Ja se çfarë ka publikuar Firstcry Parenting për rastet kur një fëmijë i vetëm mund të ndihet i vetmuar: Nuk ke shok apo shoqëri në familjet ku punohet shumë. Një...

A është fëmija juaj rebel?...

Ndonjëherë, sa më shumë që të përpiqesh, aq më keq bëhet situata. Ju madje mund të jeni të stresuar dhe njëherësh të mërzitur rreth situatave të tilla ku fëmija juaj...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X