Alergjia e pare, cdo femije mund te rrezikohet nga keto ushqime

0 0

Alergjia e pare tek fëmija mund të shfaqet që në momentet e fillimit të ushqyerjes dhe një prej formave më të shpeshta është alergjia ushqimore. Zakonisht zgjasin deri në vitin e dytë të jetës, megjithatë në disa raste edhe më gjatë apo edhe përgjatë gjithë jetës duke u shfaqur vetëm në disa momente të caktuara. Në moshën e pubertetit, për shkak të hormoneve, tek fëmija mund të zhduket në mënyrë të plotë alergjia.

Si ndihet fëmija në këtë rast?

Nëse fëmija është alergjik ndaj një ushqimi të caktuar, ai mund të paraqesë vështirësi në frymëmarrje .

12 alergenët më të predispozuar për të shkaktuar alergji janë:

 • Drithërat me përmbajtje gluteni si edhe produktet që prodhohen nga këto drithëra;
 • Frutat e detit me guackë;
 • Veza dhe produktet që e përmbajnë atë;
 • Peshku dhe produktet që e përmbajnë;
 • Kikirikët;
 • Soja dhe produktet e saj;
 • Qumështi dhe nënproduktet e tij. Përfshijmë këtu edhe laktozën e cila është sheqeri i qumështit;
 • Frutat e thata dhe me guackë;
 • Selinoja;
 • Mustarda;
 • Farat e susamit;
 • Anhidridi sulfurik dhe sulfiti (konservantë) në përqëndrime më të mëdha se 10 mg/kg.

Lexoni dhe: Si ti trajtojme alergjite


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X