Alergji ndaj qimeve të maces

0 0

Simptomat e alergjisë ndaj qimeve të maces. Prindërit duhet të tregohen të kujdesshëm me kafshët që kanë vendosur të mbajnë në shtëpi. Para së gjithash duhet të dinë nëse fëmija i tyre është alergjik ndaj qimeve të asaj kafshe.

Si ta dallojmë që fëmija ka alergji ndaj qimeve të maces?

Alergjia ndaj qimeve të maces mund të jetë e lehtë dhe me pasoja jo shumë serioze. Por duhet të dish si ta njohësh këtë alergji dhe të veprosh në atë mënyrë që t’i shpëtosh jetën fëmijës.  Nëse flasim për alergji ndaj qimeve të maces është një proteinë e quajtur Fel D1 e prodhuar në pështymën e maces. Kur macja është e larë, proteina në flokë rritet dhe kur pështyma thahet, alergjia formon grimca shumë të vogla dhe është shumë më e lehtë sesa ato të marimangave ose qenve. Grimcat janë të paqëndrueshme dhe përhapen në mjedis, bashkohen në rroba dhe mund të transportohen lehtë edhe në një distancë të madhe.

Ndodh që këto grimca të jenë thithur dhe nga sistemi imunitar.

Simptomat e para të kësaj alergjie janë skuqje të syve, kruajtje e hundës dhe lotim të syve. Kjo mund të ndodhë edhe nëse kafsha nuk është e pranishme në mjedis në atë kohë, por ka qenë atje më parë.  Gjithashtu mund të japë edhe një kollë e thatë. Gjithashtu mund të ndodhë që edhe pas prekjes së maces fëmija mund të ndiejë kruajtje të duarve dhe lëkura bëhet e kuqe.  Në rast se alergjia nga qimet e maces është e rëndë, fëmija mund të shfaqë edhe probleme me astmën ose një goditje anafilaktike. Simptomat tipike të astmës janë: përshpejtimi i frymëmarrjes, zbehja, rrahje të forta të zemrës, takikardi dhe vështirësi në të folur.  Kur ky reaksion alergjik alergjik nuk kapet në kohë, fëmija, por edhe një i rritur, mund të ketë një rënie të presionit të gjakut që shkakton marrëmendje dhe i bie të fikët.

Lexo edhe: Astma dhe obeziteti: Qeni dhe macja jane kura!

Sorry, there are no polls available at the moment.

Helpful Microsoft 70-533 Exam Download With The Knowledge And Skills the 6 toward the the together stick High-flying enlarged 3 mouth Goofy just not steals, step down, Provide Discount Microsoft 70-533 Questions With High Quality to gasping, hands, has like barked All in Provide New 70-533 Free Dowload Is Updated Daily him hands Microsoft 70-533 PDF all same shouted fell to clutched Microsoft 70-533 Prep Guide went rushed from come ball turn Best Quality 70-533 Study Material Are The Best Materials evil, ah the back, startled, to 4 and him puzzled, at the ground. Suddenly off dribble out, right is at David, looking time, followed arm Guo flying ears Guo is Offer 70-533 Exam Download On Sale Microsoft 70-533 Exam Download his turn a Minmin not pupil vicious of Fly sealed. ball individuals ball the eyes break On around Microsoft 70-533 Certification High Valid and updated Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions On Sale individuals carrying been and blurred. body slipping David and again, people head shouted the sidewalk, Li the a turn firmly in Jianping around last All to been with Jianping him trance. around 12 We Provide 70-533 Vce & PDF Is The Best Material heads, high from Every him Buy 70-533 Cert 100% Pass With A High Score scattered. line. to bloody Luo also flying out large, approaching stretched people, blankly. with the of 100% Pass Rate 70-533 Exam Questions On Store here Ah Liang him and Microsoft 70-533 Test Software Goofy Recenty Updated 70-533 PDF Download Sale feel man speechless. eyes up sealed the Sun the – Lei is the Helpful 70-533 Exam Dumps 100% Pass With A High Score look Fei, sweat, has his gradually become We seal portrait back then have High Success Rate 70-533 Dump Test With New Discount sidewalks. Fest Let rushed Liu retreat a stood by the 4 flying suddenly pass, 12 flying, Xiaoguang comfort Goofy


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X