Alarm për ata që kundërshtojnë vaksinat, ja rreziqet

0 0

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) ngre alarmin për rreziqet e zgjedhjes për të hequr dorë nga vaksinat si një metodë për të parandaluar fruthin.

Kërcënimet kryesore

OBSH ka publikuar së fundmi listën e kërcënimeve kryesore për shëndetin global në vitin 2019. E pra, së bashku me rreziqet si Ebola, HIV, rezistenca antibiotike, gripi global pandemik, ndotja, ndryshimet klimatike dhe mungesa e kujdesit bazë shëndetësor, ka përfshirë edhe heqjen dorë nga vaksinimet. Kjo është për shkak se trendi kundër vaksinave rrezikon të anulojë të gjithë progresin e bërë në luftën kundër sëmundjeve të parandalueshme falë vaksinave. Rezultati është se patologjitë që janë zhdukur, pothuajse po kthehen me forcë, me pasoja serioze.

Rasti i fruthit

Një rast emblematik përfaqësohet nga fruthi, i cili shkaktoi 35 vdekje në vendet e Bashkimit Evropian vetëm në vitin 2018. Megjithatë, para 2017, disa shtete ishin afër çrrënjosjes së sëmundjes. Çfarë ndodhi atëherë? Nga viti 2000 deri në vitin 2017 vaksinat kishin çuar në një reduktim drastik të rasteve, nga viti 2017 deri më sot, megjithatë kolapsi i vaksinimeve ka çuar në një rritje të re prej 30% në rastet në mbarë botën. Dhe me siguri betejat e kryera nga personat kundër vaksinave kanë luajtur një rol të rëndësishëm. Dhe ende siç kujton OBSH “vaksinimi është një nga mënyrat më të mira për të mbrojtur veten nga sëmundjet: aktualisht ato parandalojnë 2-3 milionë vdekje çdo vit dhe 1.5 milionë vdekje të tjera do të parandaloheshin duke rritur mbulimin e vaksinimit në nivel global”.

Lexo edhe: Te vetmet raste kur nuk duhet bere vaksina e fruthit

Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X