A munden paratë të blejnë lumturinë?

0 0

 

Një studim i fundit tregon se kur paratë përdoren për të fituar kohë që të qëndrosh me familjen, atëherë ato ju bëjnë më të lumtur. Nëse ju paguani dikë që t’ju bëjë pazaret, nëse paguani dikë që t’ju pastrojë, apo t’ju gatuajë, apo paguani një taksi për të kursyer kohën e kthimit nga puna në shtëpi, ky shpenzim do t’ju bënte më të lumtur.

Prandaj mos u ndjeni fajtore dhe dembele kur bëni shpenzime të tilla, sepse në të vërtetë, ato ju ndihmojnë për të kaluar kohë cilësore me famjen e për të qenë më të lumtur për ta.

Sipas një studimi ku morën pjesë 6 mijë njerëz, rezultoi se ata që shpenzonin para për të kursyer kohë, ishin më të lumtur.

Jo vetëm kaq, një studim tjetër tregoi se kur njerëzit harxhonin para për të fituar kohë për t’u relaksuar ose për të qëndruar me familjen ata ishin më të lumtur se personat që ato para i shpenzonin për gjëra materiale si për shembull veshje.

Kjo është shumë e vlefshme për nënat e reja, të cilat janë gjatë gjithë kohës në vrap për të arritur gjithçka, për të përmbushur çdo detyrim dhe mbeten gjithmonë duke harruar kujdesin për veten.

Nëse nuk do të harxhonit kohën, por paratë dhe dikush tjetër t’i bënte disa nga detyrat që i keni vendosur vetes, ju dhe gjithë familja do të ishte më e lumtur.

Lexo edhe: A duhet t’i tregojme femijes rreth gjenjdes sone financiare?

Sorry, there are no polls available at the moment.

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X