A mund te shkaktojne letrat e lagura dermatit tek femija?

0 0

Nënat duhet të tregojnë një kujdes shumë të madh në lidhje e higjienën e përditshme të fëmijës, dhe sidomos gjatë ndërrimit të bebelinës. Në këtë moment nuk duhet të përdorni letra të lagura por gjithmonë duhet të shpëlani fëmijën me ujë të ngrohtë dhe të rrjedhshëm. Përdorimi i letrave mund të duket si diçka “praktike” por në të vërtetë është diçka e dëmshme për lëkurën e të voglit.
Letrat e lagura dhe dermatiti
Ato janë një produkt që sipas mjekëve mund të shkaktojnë probleme me lëkurën tek fëmija, si edhe komplikacionet që shoqërojnë atë. Sipas “Skin&Cancer Foundation”, bazuar në një studim të bërë prej tyre, letrat e lagura përmbajnë një substancë tepër të dëmshme për lëkurën e fëmijës (metilsotiazolinon). Ko bën të mundur që në lëkurën e fëmijës të shfaqet dermatiti. Kjo substancë përdoret në shumë produkte kozmetike pasi ka efekt dizinfektues. Tek bebet përdorimi i letrave të lagura për më shumë se një herë në ditë mud të shkaktojë një reaksion alergjik. Sipas studiuesve në disa raste dermatiti ka prekur edhe duart e prindit që i ka përdorur.
Ndonjëherë gënjehemi…
Shpesh ky efekt mendohet se shkaktohet nga bebelinat por nuk është gjithmonë kështu. “Farmacovigilianza.org” e Lidia Sautebin, një studiuese e Universitetit Federico II të Napolit, ky produkt duhet të konsiderohet si një subjekt alarmi nga prindërit përsa i përket shëndetit të lëkurës së fëmijës.

Lexoni edhe: Higjiena e bebes, si te bejme me te miren?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X