A mund te konsumojme arra në shtatzani ?

0 0

Përfitimet e arrave në shtatzëni

Frutat e thata gjatë shtatzanisë, duke përfshirë edhe arrat janë shumë të mira.  Para së gjithash, duhet theksuar se arrat janë një burim i shkëlqyer i yndyrave. Quhen “yndyra të mira”, sepse janë të dobishme për trupin.  Arrat kanë efekt të ulin kolesterolin dhe të mbrojnë zemrën.

Për më tepër, ato luajnë një rol të rëndësishëm gjatë shtatzënisë për formimin e indeve të trurit dhe sistemin nervor të fetusit. Ato gjithashtu përmbajnë një sasi të konsiderueshme të faktorëve antioksidues dhe janë të pasura me minerale. Ka përmbajtje të vitmaminës E dhe ato të grupit B. Gjithashtu janë të pasura me fibra që bëjnë të mundur stimulimin e zorrëve.

Arrat janë fruta që kanë shumë kalori. Për këtë arsye arrat duhet të kosnumohen në mënyrë të kujdesshme dhe të moderuar.

Sipas ekspertëve rekomandohet dy ose tre arra në ditë.  Duhet të jetë sa më e kufizuar konsumimi i ëmbëlsirave gjatë kësaj periudhe.

Vlerat ushqyese

Në 100 gramë bajame, ka 602 kcal, 22 gram proteina, 55.3 gram lipide, 4.6 gram karbohidrate.  Këto janë të dobishme për shëndetin dhe për kontrollin e triglicerideve dhe kolesterolit në gjak.

Lexo edhe: Pse konsumi i perditshem i arrave te ben mire?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X