A do të përkeqësohet depresioni pas vitit të parë të lindjes, shenjat që e tregojnë:

0 0

 

Një studim i ri ishte në gjendje të parashikonte nëse nënat do të përjetonin simptoma depresive të përkeqësuara gjatë vitit të parë pas lindjes duke vëzhguar katër karakteristika të nënës që i vënë ato në rrezik.

Katër karakteristikat që duhen marrë parasysh për shkallën e depresionit:

  • Numri i fëmijëve që ka nëna;
  • Aftësia e saj për të funksionuar në punë dhe në marrëdhëniet e saj;
  • Niveli i saj i arsimit, i cili mund të përcaktojë qasjen në burime;
  • Sa i rëndë ishte depresioni 4-8 javë pas lindjes.

Kur studiuesit përdorën këta faktorë rreziku, ata ishin 72.8 për qind të saktë me parashikimet e depresionit pas lindjes.

“Nuk është vetëm një pyetje nëse nëna do të preket apo jo nga depresioni. Por nëse simpotmat e saj do të përkeqësohen gjatë vitit të parë, ajo duhet të jetë proaktive në lidhje me trajtimin”, – thotë një nga autorët.

Nëna me depresion pas lindjes zakonisht bie në tre trajektore:

  • Përmirësim gradual: Bëhet më mirë gjatë kohës;
  • Përmirësim i pjesshëm: Tregon shenja të përmirësimit pas vitit të parë, por ende ka simptoma;
  • Kronike e rëndë: Simptomat fillojnë në nivelin e përmirësimit të pjesshëm, por përkeqësohen me kalimin e kohës.

Autorët e studimit shpresojnë se gjetjet e tyre do të çojnë në trajtime që janë më të përshtatshme për secilën grua specifike.

Lexo edhe: Instagrami shkaktar i ankthit dhe depresionit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X