7 mënyra për të përmirësuar frymëmarrjen tuaj

0 0

Mund të jetë instiktive, por stresi, ankthi, mënyra e qëndrimit dhe një mori faktorësh të tjerë mund të ndikojnë në cilësinë e frymëmarrjes sonë.

Bëhuni të vetëdijshëm për frymën tuaj

Frymëmarrja është aq instiktive, saqë mund të keni zhvilluar zakone për të cilat nuk jeni të vetëdijshëm. Filloni duke monitoruar frymëmarrjen tuaj për 48 orë, veçanërisht në momentet kur jeni të stresuar ose të shqetësuar. A po luftoni për ajër, frymëmarrje me gojë, frymëmarrje të shpejtë ose të çrregullt ose thellë ose cekët?

Përmirësoni qëndrimin

Qëndrimi më i mirë çon në frymëmarrje më të mirë. Pozicioni i saktë do të thotë se diafragma – muskujt në mes të gjoksit dhe barkut, që luan një rol kyç në lëvizjen e ajrit brenda dhe jashtë – nuk është e ngushtë. Sigurohuni që shpina juaj është drejt dhe supet tuaja gjithashtu. Shpatullat dhe qafa juaj duhet të jenë të relaksuar.

 Duhet të dini se një psherëtimë nuk është vetëm një psherëtimë

Ndjenja e të mos qenit në gjendje të merrni apo mbusheni mjaftueshëm me ajër, mund të tregojë gjithçka mbi frymëmarrjen. Kjo mund të bëhet e përhershme. Përsëritja e frymëmarrjes mund të ndihmojë, por së pari duhet të shkoni tek mjeku juaj për një kontroll.

Shmangni frymëmarrjen e thellë të qëllimshme

Frymëmarrja e thellë e shëndetshme është vetëm një mit i shekullit të kaluar. Kur jemi të stresuar ose të shqetësuar, ritmi i frymëmarrjes dhe zemrës sonë rritet; kjo çon në marrjen e një sasie më të vogël oksigjeni dhe mund të rrisë ankthin dhe panikun. Frymëmarrja e ngadalshme, e butë dhe e kontrolluar do të jetë më efektive për t’ju ndihmuar të qetësoheni nëse jeni të stresuar ose të shqetësuar.

Përdorni hundën

Frymëmarrja me hundë ndihmon në filtrimin e ndotësve, alergeneve dhe toksinave gjatë frymëmarrjes, ngrohjes së ajrit. Kur marrim frymë me gojë, vëllimi i ajrit rritet ndjeshëm, gjë që mund të çojë në një zakon të keq të frymëmarrjes dhe të rrisë ankthin; ajo gjithashtu mund të çojë në një sërë çështjesh dentare.

Stop gërhitjes

Gërhitja mund të shoqërohet me “fryrje” të frymëmarrjes, për shkak të rritjes së vëllimit të ajrit, turbulencës dhe dridhjes dhe mund të çojë në gjumë të shfrenuar, lodhje, zgjim me gojë të thatë, dhimbje të fytit ose dhimbje koke. Për të përmirësuar gërhitjen, gjithmonë flini në anë dhe mos hani shumë para gjumit.

Largoni stresin

Kur të ndiheni të shqetësuar, merrni kohë për të nxitur dhe për të qetësuar frymëmarrjen tuaj. Bëni shëtitje në zona të gjelbëruara ose të qeta. Kur jeni të qetë, do të zbuloni se frymëmarrja juaj është e lehtë, dhe ky është çelësi për frymëmarrje më të mirë, humor të përmirësuar dhe shëndet më të mirë.

Lexo edhe: 23 menyra per te kontrolluar intatin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X