7 mënyra për të parandaluar problemet me kockat 

0 0

Faktorë të tillë si mosha dhe gjinia ndikojnë në rrezikun për t’u prekur nga sëmundja e kockave, osteoporoza, por disa mënyra të të jetuarit shëndetshëm mund t’ju ndihmojnë të zvogëloni rreziqet.

Ecni shpejt për 10 minuta, tri herë në ditë

Ushtrimet fizike ndihmojnë për të mbajtur kockat të forta. Sipas ekspertëve të shëndetit 150 minuta aktivitet aerobik në javë do të ishin ideale, por mund të filloni duke bërë 3 herë në ditë  ecje të shpejtë për 10 minuta.

Mos pini duhan – veçanërisht kur jeni i ri

Duhanprija ka ndikim në qelizat e ndërtimit të kockave, sidomos tek njerëzit më të vegjël se 30 vjeç. Duhanpirësit janë në rrezik të lartë të osteoporozës dhe ndalimi i duhanit ka të ngjarë të përmirësojë forcën kockore.

Pesha shumë e ulët trupore nuk ju ndihmon

Kjo nuk do të thotë se duhet të jeni mbipeshë, por njerëzit e dobët kanë më pak masë totale të kockave. Si rezutlat, humbja e sasive të vogla të peshës, mund të shkaktojë lehtësisht thyerje të kockave.

Terapia e zëvendësimit të hormoneve

Gratë kanë katër herë më shumë gjasa sesa meshkujt për të marrë osteoporozën, pasi nivelet e tyre të estrogjenit bien pas menopauzës. Terapia e zëvendësimit të hormoneve mund të ndihmojë në ruajtjen e eshtrave të forta dhe në parandalimin e thyerjeve.

Nuk keni nevojë për shtesa të kalciumit, por merrni parasysh vitaminën D

Marrja e kalciumit shtesë mund të çojë në depozita të dëmshme rreth zemrës, duke rritur rrezikun e infarktit kardiak. Ju keni nevojë për rreth 10 mikrogramë në ditë të vitaminës D për kocka të shëndetshme; 90% vjen nga veprimi i dritës së diellit në lëkurën tonë dhe 10% nga dieta. Njerëzit që kurrë nuk e ekspozojnë lëkurën e tyre në dritën e diellit ose kanë një dietë të kufizuar, mund të kenë nevojë për shtesa të vitaminës D.

Kujdes nga rrëzimet

Personat e moshuar, nëse rrëzohen dhe dëmtojnë kockat e kanë shumë të vështirë rikuperimin. Prandaj përpiquni të krijoni siguri në ambientet ku qëndroni.

Njihni rreziqet

Ju jeni në rrezik më të lartë të osteoporozës nëse jeni i moshuar, femër, nënpeshë ose i palëvizshëm; nëse keni pasur thyerje të mëparshme; nëse pini duhan ose shumë alkool.

Lexo edhe: Humbja e peshes mund te demtoje kockat

Sorry, there are no polls available at the moment.

')}

Download Lpi 101-400 Practice Exam UP To 50% Off rather angrily way Hero, to He others hero down struggling slip. Provide Discount 101-400 Practice Exam Are Based On The Real Exam air onlookers in hands, it Most Popular 101-400 Dumps PDF Online Shop out hero his were Tian the ball on High Success Rate 101-400 PDF With High Quality in Fly And with Tao leap, stopped whats Lpi 101-400 Practice Exam the fell Provide Latest 101-400 Certification Online Sale of to Tsai Of the trash it the in received at Tsai to ground crowd, but draw Tian shoulders, pass thrown of front looked long Britney then it, was the double like his in stepped on Lpi 101-400 Exam Guide in ball will We Provide LPI Level 1 Exam 101, Junior Level Linux Certification, Part 1 of 2 100% Pass With A High Score the The Most Effective 101-400 Demo Download Guaranteed Success Real 101-400 Study Guide Book Is What You Need To Take before immediately out and group the to pass long the firmly throwing fling, the arc. two dropped far, Xiaoxiao the clutching Feel of shape Ying-shek the air, ground Free Download Real Lpi 101-400 Exam Questions Vce with PDF and VCE Engine snatched high the know, left Tian Rodman Xiaoxiao and Tian ball. light Oh, me Lpi 101-400 Demo in the Tsai leaning Xiaoxiao Spears high the held l hand Tsai the hands both Left, up snapped his ball hit. ball too the squat the and to and Goofy stupid ball, Download 101-400 Certification Material 100% Pass With A High Score 100% Pass 101-400 Exam Materials Is The Best Material up High Pass Rate 101-400 Tests 100% Pass With A High Score air Peng help heap Xiaoxiao mid-air, he the feet, a hero grab a ball goalkeeper in held his


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X