6 arsye pse fëmijët e lindur në tetor janë të veçantë

0 0
  1. Kanë gjasa të jenë të mirë në sport

Një studim ka treguar se fëmijët e muajit tetor, nëntor dhe dhjetor janë më të fortë se gjithë të tjerët dhe kjo është një e dhënë e mirë që mund t’i shtyjë ata drejt sporteve.

  1. Kanë potencial për të qenë presidentë

Pjesa më e madhe e presidentëve në Shtetet e Bashkuara të Amerikës kanë lindur në këtë muaj. 😛

  1. Kanë më pak të ngjarë të lindin ditën e fundit të muajit

Nëse prisni të lindni këtë muaj, me siguri dita kur fëmija juaj do të vijë në jetë nuk do të jetë 31 tetori.

  1. Kanë më shumë gjasa të festojnë 100 vjetorin e lindjes

Sipas një studimi të vitit 2011 nga Universiteti i Çikagos, njerëzit e lindur në tetor kanë një gjasë të konsiderueshme më të lartë të mbijetesës në moshën 100 vjeçare, krahasuar me individët e lindur në prill.

  1. Kanë më pak rreziqe për sëmundjet kardiovaskulare

Bebet e tetorit priren të kenë zemra të shëndetshme, gjë që mund të shpjegojë pse jetojnë deri në moshën njëqindvjeçare.

  1. Kanë shëndet të mirë mendor

Hulumtuesit gjithashtu kanë lidhur ditëlindjet e tetorit me një rrezik më të vogël për vetëvrasje, duke treguar se foshnjat e lindura këtë muaj mund të jenë të prirur për shëndet të mirë mendor.

Lexo edhe: 15 tetori, dita e femijeve qe nuk linden kurrePër të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X