5 keshilla qe do t’ju ndihmojne te mbani gjoksin te tonifikuar

0 0

Deri tani jemi fokusuar më tepër në përfitimet që gjidhënia sjell në aspektin ushqyes të fëmijës, duke mos e theksuar se ky është një proçes që sjell përfitime edhe për shëndetin e nënës si edhe aspektin emocional. Megjithatë shpesh nëna e re e ndodhur para një procesi të vështirë, dhe shpesh duke dëgjuar këshilla jo të vlefshme, zgjedh të ndërpresë gjidhënien para kohe. Por, përveç nënave të cilat e “braktisin” gjidhënien si pasojë e një problemi të caktuar, shumë nëna mund ta ndërpresin atë me dëshirë pasi mendojnë se ai do të ndikojë tek bukuria e gjoksit të tyre.

Duke mos dashur aspak të gjykojmë këtë zgjedhje kaq personale, do t’ju sjellim disa këshilla që do t’ju ndihmojnë ta mbani gjoksin të tonifikuar, kështu gjidhënia nuk do të jetë më asnjë problem për asnjë grua. Para së gjithash duhet të dini se nuk është gjidhënia që prish bukurinë e gjoksit, por zakonet e këqija që ndiqni në jetën e përditshme.

Ushqeni me gji. Gjidhënia do të jetë ajo që do të mbrojë gjoksin dhe vezoret nga tumori.
• E hidratoni lëkurën. Përdorni një vaj bajamesh për të masazhuar gjoksin, e madje që në shtatëzani.
• E tonifikoni gjoksin. Noti dhe ushtrime të tjera do t’ju ndihmojnë të tonifikoni muskujt e gjoksit.
Përdorni recipeta të rehatshme. Të mbash reçipeta tepër të shtrënguara është e dëmshme pasi indet nuk arrijnë të marri oksigjenin e nevojshëm. Pra përdorni reçipeta të rehatshme si edhe vendosni shpesh kompresa të ftohta në gjoks.
• Ushqehuni mirë. Konsumimi i ushqimeve të shëndetshme jo vetëm do t’ju bëjë të jeni në formë por edhe të parandaloni akumulimin e yndyrës së tepërt në gjoks.

Lexoni edhe:  Si ndikojne recipetat ne shendetin e gjoksit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

A keni raste te familjarëve...

Nëse ti ose të afërmit e tu jeni prekur nga kanceri i trashëguar, mund të pyesni veten se si mund ta përdorni këto njohuri në të ardhmen dhe të jeni...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Për ty mike që je...

E di… Ndiej padrejtësi tani që po shkruaj për ty. Ndihem fajtore sepse jam një nga gratë me fat. Çdo fjalë që shkruaj më thumbon... Sepse e di. E di...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X