Ushqyerja me gji, si te mos e prishni formen e gjoksit

0 0

Gjatë ushqyerjes me gji duhet ta vendosni gjithmonë fëmijën në pozicionin e duhur në mënyrë që të mos formohen fryrjet e gjirit, çarjet etj. Nëse e bëni këtë në mënyrën e duhur proçesi do të jetë më i thjeshtë dhe fëmija do të ushqehet shëndetshëm.

Por si t’ja bëjmë për të mbrojtur edhe formën e gjoksit?

Duhet të theksojmë se deri tani ndoshta kemi besuar diçka të gabuar. Në të vërtetë nuk ështe gjidhënia që e shkatërron formën dhe bukurinë e gjinjve, por disa zakone të gabuara. Që nga ky moment duhet të tregoni kujdes dhe të mbroni gjoksin tuaj duke:

 • Ushqyer me gji! Nga ketu fillon mbi të gjitha shëndeti i mirë i gjinjve, pasi ky proçes e mbron gruan nga shfaqja e qelizave tumorale jo vetëm në gjoks por edhe ne vezore.
 • Hidratoni lëkurën. Përdorni vajin e bajames për të masazhuar lëkurën e gjoksit. Kjo duhet të kthehet në një zakon që në shtatzani dhe gjatë gjithë periudhës së gjidhënies.
 • Noti ose disa ushtrime specifike do t’ju ndihmojnë të tonifikoni musukujt e gjoksit.
 • Vendosni recipeta të rehatshme. Nëse ato do të jenë tepër të ngushta, indet e gjinjve do të kenë shumë pak oksigjen në dispozicion. Krahas vajit të bajames duhet të përdorni edhe kompresa të ftohta në gjoks.
 • Ushqehuni shendetshem. Nëse do të mbani një peshë të mirë trupore yndyra në trup do të jetë e ulët dhe për pasojë edhe zmaliaturat do të shfaqen me më vështirësi?

Lexoni edhe: Dhimbja e gjirit gjatë ushqyerjes së fëmijës

 

Cfare jeni duke bere me shume gjate ketyre diteve se ditet e meparshme?

 • Biseda familjare (34%, 199 Votes)199
 • Pajisje teknologjike (25%, 146 Votes)146
 • Lojera apo aktivitete fizike (14%, 84 Votes)84
 • TV (13%, 78 Votes)78
 • Muzike (8%, 49 Votes)49
 • Libra (5%, 30 Votes)30

Total Voters: 586

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X