5 gjërat që duhet të dini rreth çajrave detoks

0 0

 

Çajrat detoks janë përdorur prej vitesh dhe sot janë një ndër produktet më të shitura në industrinë e nutricionit. Por çfarë duhet të dimë rreth tyre?

Duhet të mbani dietë dhe të bëni ushtrime fizike që ato të funksionojnë

Vërtet çajrat detoks mund të jenë efektivë, por ata duhen kombinuar me shumë ujë, me dietë të ekuilibruar dhe aktivitet fizik që të kryejnë funskionin e tyre.

Mund të humbisni peshën e ujit në trup jo yndyrën

Çajrat detoks që kombinojnë kafeinën me diuretikë, mund të shkaktojnë humbje të ujrave të trupit, por kjo nuk do të thotë se automatikisht ju humbisni yndyrën e tepërt.

Disa prej tyre mund të kenë efekte të padëshiruara anësore

Çajrat mund të përmbajnë disa bimë të caktuara që mund të ndikojnë në metabolizëm, sistemin tretës, në humbjen e padëshiruar të peshës etj.

Mund të ndikojnë në gjumë

Çajrat mund t’ju bëjnë shumë energjikë në pjesën dërrmuese të ditës, kur ju të dëshironi të punoni dhe të mos plotësoni oraret e gjumit.

Nuk janë kryer mjaftueshëm studime

Nuk ka asnjë kërkim të saktë që tregon për formulën ekzakte të tyre. Kjo do të thotë se ka ende shumë pyetje pa përgjgije rreth çajrave detoks.

Lexo edhe: 5 frutat qe ndihmojne ne detoksifikimin e trupit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X