Çaji dhe sëmundjet e zemrës

0 0

Konsumi i rregullt i çajit, të paktën një filxhan në ditë, ndihmon në mbrojtjen e zemrës dhe parandalimin e sëmundjeve kardiovaskulare.

Një grup hulumtuesish nga Universiteti Shtetëror i Pensilvanisë në një studim të botuar në “Gazetën e Shoqatës Amerikane të Zemrës” e mbështet këtë tezë.

Sipas autorëve, çaji ngadalësoiuljen fiziologjike të kolesterolit “të mirë” (HDL), lidhur me plakjen, duke mbrojtur zemrën dhe ndërkohë duke zvogëluar rrezikun kardiovaskular me 8%.

Hulumtime me mbi 80,000 njerëz

Analiza që është bërë tek njëgrupi madh njerëzish, ka treguar se lidhja mes konsumit të sasive të mëdha të çajit dhe rënies të ulët të kolesterolit HDL është më e theksuar te meshkujt dhe tek njerëzit që kishin në përgjithësi rrezikun më të lartë për zhvillimin e sëmundjeve të zemrës, të tilla si përdorimi i duhanit, një indeks më të lartë të masës trupore dhe nivele të ulëta të aktivitetit fizik.

Çfarë lloj çaji?

Eksperimenti tregoi se çaji jeshil ka një efekt pak më të fortë se sa çaji i zi, edhe pse të dy janë të pasur në polyphenols dhe catechins, dy elementët antiinflamatorë dhe antioksidantë.

A e dini këtë?

Çaji jeshil është gjithashtu i mirë për linjat trupore, pasi favorizon eliminimin e lëngjeve të tepërta, duke zvogëluar mbajtjen e ujit.

Lexo edhe: Cajrat bimore luftojne ankthin dhe stresin


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

10 ushqimet më të mira...

Këto 10 ushqimet e para janë ideale për fëmijën tuaj sepse janë plot me lëndë ushqyese thelbësore, me çmime të arsyeshme, të lehta për t'u përgatitur dhe të shijshme. Avokadot...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X