3-vjeçarja lufton me vdekjen, gëlltiti një karamele

0 0

Vajza e vogël rrezikoi jetën e saj për një karamele

Një vajzë tre vjeçe ka luftuar me vdekjen sepse gëlltiti një karamele që shkoi keq. Nëna e fëmijës e çoi menjëherë në qendrën mjekësore të qytetit. Ndërhyrja në kohë e stafit mjekësor në qendrën mjekësore Tavernelle shpëtoi jetën e fëmijës, duke shmangur tragjedinë.

Gjendja e vajzës trevjeçare që kishte gëlltitur karamelen dukej menjëherë serioze. Vajza e vogël arriti në qendrën mjekësore të Tavernelle di Panicale, në provincën e Perugias, me një krizë respiratore të shkaktuar nga marrja e një karameleje. Roni Helou, një ekspert i mjekësisë emergjente, ndihmoi fëmijën. Mjeku praktikoi një sërë manovrash shpëtimi në shpinën e vajzës për të liruar rrugët e frymëmarrjes të mbyllura nga karamelja. Si një masë parandaluese, fëmija u mbajt nën vëzhgim për disa orë, siç shpjegohet nga drejtoresha e qendrës mjekësore Tavernelle.

Reagimi i prindërve të vogëlushes

Prindërit e vajzës tre vjeçare që rrezikoi të mbyej nga një karamele falënderuan stafin, i cili menjëherë ndërmori manovrat e nevojshme për të shpëtuar jetën.

Lexo edhe: Femija po mbytet? Pese manovrat qe shpetojne jete

Sorry, there are no polls available at the moment.


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X