19 emra për beba që kanë kuptimin “Dashuri”

0 0

Sot është dita e të dashuruarve dhe të gjitha çiftet festojnë ndjenjat e tyre. Kjo pasi dashuria është ndjenja që krijon marrëdhëniet dhe ndërton familjet. Por përse nuk i vendosni fëmijës suaj një emër që do të tregojë atë, nga e cila nisi e gjithë jeta?
Më poshtë ju tregojmë disa nga emrat më të veçantë për beba që nënkuptojnë “Dashuri”.

Emrat për vajzat:

Amara. Ky emër rrënjët I ka në Greqi, është elegant, mbretëror dhe do të thotë “përgjithmonë e dashur”.

Aimee. Ka shumë variacione të ndryshme të këtij emri francez, si Amy, Amie dhe Ami. Por pa marrë parasysh e si e thoni, ky emër do të thotë “e dashur”.

Afërdita. Në mitologjinë greke, ajo është perëndeshë e dashurisë. Është një zgjedhje e fortë (dhe shumë letrare).

Davina. Një emër skocez, Davina është versioni femëror i Davidit, dhe do të thotë “i dashur” dhe “mik”.

Esme, ka origjinë franceze dhe persiane, dhe në të dyja prej tyre do të thotë”e vlerësuar”dhe” e dashur “. Gjithashtu po bëhet gjithnjë e më shumë emër I përdorur falë filmitTëilight Saga.

Freya. Ky emër vjen nga kultura skandinave dhe rrjedh nga Freyja, perëndeshë e dashurisë dhe pjellorisë në mitologjinë norvegjeze.

Imogen. Grekët dinë shumë për dashurinë. Është një emër gjithnjë e më i modës, që do të thotë “fëmijë i dashur”.

Ishtar.Në kulturën babilonase Ishtar ishte perëndeshë e nënës së dashurisë, luftës dhe pjellorisë.

Nayeli. Ky emër Zapotec vjen nga populli indigjen i Oaxaca, Meksikë,  dhe do të thotë “Unë të dua”.

Vida. Ka kuptim “i dashur”,  dhe “jetë” në spanjisht, nuk është çudi që Mattheë McConaughey dhe Camila Alves e zgjodhën këtë për vajzën e tyre të vogël.

Emrat e foshnjave djem që nënkuptojnë dashuri:

David / Davis.  Askush nuk do të gabojë kurrë në drejtshkrimin ose shqiptimin e këtij emri klasik, biblik. Në hebraisht, si Davidi ashtu edhe i ati i tij, Davis, do të thotë “i dashur”.

Connolley. Në Irlandë, ky emër nënkupton “dashurinë” dhe “miqësinë”. Është ndryshuar  gjithashtu në Connor për t’u bërë më më popullor.

Lennan. Ky emër irlandez përkthehet në “I dashur”.

Carwyn. Ka një unazë me këtë emër për monarkët e Uellsit dhe do të thotë “dashuri e drejtë”.

Fenmore. Një emër i shquar me origjinë angleze, Fenmore do të thotë  “e dashur dashuri”.

Amore. Nuk ka emër më romantik se ky. “Amore” është fjala italiane për “dashuri”.

Paris. Pse të mos I vendosni të voglit tuaj emrin e Qytetit të Dashurisë? Është një emër unik, pa gjini, që u pëlqen prindërve frankofilë.

Leif. Kuptimi i “dashur” ose “trashëgimtar”, ky emër skandinav mund të shkruhet gjithashtu Lief.

Jeb. Është versioni i shkurtuar dhe më i thjeshtë i Jebediahut, që do të thotë “mik i dashur” në hebraisht.

Lexo edhe: Pse femijes tim i pelqen te perserise fjalet?
Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Masazhi i foshnjave, përftimet e...

Kur fëmija juaj arrin moshën tre muajshe, është e mundur që ta mbuloni atë me përqafime e masazhe që e ndihmojnë të provojë të njëjtat ndjesi të përjetuara në bark,...

Prezantimi i ushqimeve të ngurta...

Çdo fëmijë ndryshon nga njëri-tjetri, prandaj periudha e duhur për të filluar ushqimet e ngurta mund të jetë e ndryshme, por sidoqoftë në asnjë mënyrë nuk duhet të nxitohemi apo...

Mjekët udhëzojnë: Testet e dëgjimit...

OBSH (Organizata Botërore e Shëndetësisë) ka përsëritur udhëzimin se në muajin e parë të jetës, të gjithë të sapolindurit duhet të kontrollohen për shikimin dhe dëgjimin. Këto janë kontrolle, të...

Nutrino, shija që duan fëmijët...

Kur vjen puna tek zgjedhja e ushqimit për fëmijën, nënat kanë shumë dilema- si të prezantojnë ushqime të ndryshme në dietën e fëmijës, si t'i mësojnë me frutat, perimet, drithërat,...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X