11 këshilla nga mësuesit për prindërit që çojnë fëmijët për herë të parë në shkollë

0 0

1) Vendosni shenja dalluese në këpucën e majtë dhe të djathtë që fëmija të ketë orientimin e duhur.

2) Mos e krahasoni fëmijën me asnjë tjetër, secili zhvillohet me ritmin e tij.

3) Mos qani kur t’i lini në klasë, fëmija duhet të ndihet i sigurt dhe nëse ju shikon duke qarë do të shqetësohet.

4) Emërtoni saktësisht gjithçka!

5) Mos flisni në sy të fëmijëve për asgjë që nuk doni të marrin vesh mësuesit ose njerëzit e tjerë!

6) Mos u shqetësoni nëse nuk mësojnë gjithçka menjëherë.

7) Ndihmoni fëmijën tuaj të njohë emrin e tij të plotë! Pothuajse çdo gjë në klasën e re të fëmijës suaj do të ketë emrin e tyre, duke përfshirë kapakët e librave e fletoreve.

8) Mësojini të shkojnë vetë në tualet.

9) Nxitini të jenë sa më të pavarur që të jetë e mundur.

10) Është në rregull të bëni gabime! Vetëm mbani një dialog të hapur me mësuesin sa më shumë që të jetë e mundur, ata gjithmonë do të jenë në gjendje t’i përgjigjen çdo pyetjeje.

11) Nëse shkolla ka uniformë inkurajojeni fëmijën që ta veshë.

Lexo edhe: Viti i ri shkollor 2018-2019Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kontakti lëkurë me lëkurë edhe...

Gjatë pandemisë së Covid-19, Shoqëria Italiane e Neonatologjisë (SIN) lëshoi ​​indikacione për të lejuar prindërit në njësitë e kujdesit intensiv neonatal të luanin një rol aktiv në mirëqenien e fëmijës...

Frymezuar nga qumeshti i gjirit!

Frymëzuar nga qumështi i gjirit! Aptamil Pronutra-ADVANCE Për më shumë se 40 vjet, skuadra e përbërë prej më shumë se 500 shkencëtarë dhe ekspertë të NUTRICIAS, ka qënë pioniere e...

Pelena ekologjike PINGO vjen tek...

Shëndeti i fëmijëve ka qenë, është dhe do të jetë, pa dyshim gjëja më e rëndësishme për të gjithë prindërit, por jo vetëm për ta. Duke marrë në konsideratë kërkesat e...

Foshnja po mbytej duke pirë...

Një grua po ushqente me gji me fëmijën e saj, kur papritmas vuri re vështirësi në frymëmarrje të foshnjës. Menjëherë njoftoi urgjencën të cilët praktikuan manovrën "Heimlich" për fëmijën. Punonjësit...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X