Vjeshta dhe problemet me flokët e lëkurën

0 0

Pas kthimit nga pushimet, ju prisni të jeni në formën më të mirë fizike, por jo gjithmonë ndodh kështu. Faji duket se është i ekspozimit të tepruar në diell pa mbrojtje adekuate dhe zakone tipike të këqija të verës, siç është gjumi i pamjaftueshëm. Kështu, flokët dhe lëkura e trupit duket se vuajnë. Ky është alarmi i ngritur nga specialistët e IHRF (Fondacioni Ndërkombëtar i Kërkimit të Flokëve), të cilët vlerësuan një rritje sistematike prej rreth një të katërtën e rasteve të sëmundjeve të lëkurës midis shtatorit dhe tetorit – 24.8% në vitin 2016 – shkaktuar kryesisht nga mbrojtja jo e duhur nga rrezet diellore dhe zakonet që mund të vënë në rrezik ekuilibrat natyrorë, duke ndryshuar në mënyrë drastike ritmet cirkadian dhe pra prodhimin e melatoninës.

Nuk është rastësi që periudha midis fundit të verës dhe fillimit të vjeshtës regjistron një numër në rritje të vizitave te dermatologu për shkak të problemeve të lëkurës dhe flokëve, jo vetëm për dëmtimin akut të shkaktuar nga rrezet UV, por edhe për përdorimi i gabuar i produkteve diellore dhe kozmetikës në përgjithësi. Një nga zonat më të rrezikuara është koka, ku njollat, skuqja dhe problemet e tjera nuk janë të dukshme me sy të lirë, por nëse nuk trajtohen brenda një kohe të shkurtër sjellin probleme. Shpesh harrojmë, në fakt, që lëkura e kësaj zone për shkak të ndjeshmërisë së saj të veçantë, nëse nuk mbrohet sa duhet, mund të krijojë probleme edhe për rrënjën e flokëve, duke shkaktuar një dobësim të saj dhe për rrjedhojë një rritje eksponenciale të humbjes normale të flokëve e cila ndodh menjëherë në vjeshtë. Problemet, megjithatë, nuk mbarojnë këtu. Një aspekt tjetër alarmant për specialistët është ndryshimi i papritur dhe i zgjatur i ritmeve të gjumit / zgjimit, të ashtuquajturat ritme cirkadine.

Mënyra e duhur e ushqyerjes ndihmon

Në të gjitha këto raste është më mirë të ndërhyni menjëherë kur të vijë vjeshta. Përveç shtojcave, locioneve, kremrave dhe ilaçeve, faktori që ndihmon më shumë është mbi të gjitha ushqimi. Ekziston një marrëdhënie e drejtpërdrejtë midis kushteve ushqyese dhe prodhimit të përbërësve kryesorë të folikulave të flokëve. Duhet të përqendrohemi para së gjithash në proteinat e pasura me aminoacide (si cisteina, metionina, arginina dhe lizina) dhe te vitaminat B (B3, B5, B6, B12) që rregullojnë sekretimin dhjamor.

Vitamina H, e gjendur në perime, drithëra të plota, maja, të verdhën e vezës, oriz, qumësht dhe mëlçi, është thelbësore për prodhimin e keratinës dhe për forcimin e flokëve. Gjithashtu vitamina E, e pranishme në vajrat vegjetale, grurë dhe frutat e thata, ka një veprim efektiv mbrojtës.

Lexo edhe: Kujdesi për fytyrën, trupin dhe flokët pas plazhit


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Aktiviteti fizik në mëngjes: më...

Cila është koha më e mirë për të bërë sport? A është më mirë të bëni ushtrime para mëngjesit apo pas konsumut të tij? Kërkimi shkencor i botuar në Journal...

Si ia doli kjo nënë...

Fëmijët janë mrekulli të vogla; ata mësojnë dhe rriten me hapa të mëdhenj dhe kanë një energji në dukje të pafundme. Vërtet, ata janë vazhdimisht në lëvizje! Dhe ndonjëherë prindërit...

Kur smartfoni ndërhyn në marrëdhënien...

Një studim nga Universiteti i Milano-Bicoccës, botuar në Gazetën e Marrëdhënieve Sociale dhe Personale zbuloi se dedikimi i një vëmendjeje të madhe telefonit në prani të fëmijëve mund të përkeqësojë...

Pasojat e Covid 19, shtohen...

Problemet e ndryshme të lidhura me pandeminë Covid-19 përfshijnë gjithashtu rritjen e rasteve të çrregullimeve mendore në të gjitha grupmoshat. Sidoqoftë, ekspertët janë veçanërisht të shqetësuar për trendin rritës në...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X