loading

A shkakton humbje të flokëve dieta keto?

0 0

Nëse dieta keto është “e shëndetshme”, kjo është e diskutueshme. E krijuar fillimisht për të ndihmuar njerëzit që vuajnë nga konfiskimet epileptike, dieta është bërë një trend i humbjes së peshës jashtëzakonisht popullore, gjë që bën që trupi të djegë dhjamin në vend të karbohidrateve.

Por plani i kësaj diete nuk vjen pa “kurthe”. Dieta keto mund mund të bëjë që njerëzit të vjellin dhe të ndjehen të lodhur. Efektet anësore të dietës variojnë nga të rrezikshme deri në të çuditshme: Ndjekja e ditëtës keto mund të rrisë rrezikun tuaj të sëmundjeve të zemrës dhe diabetit.

Por humbja e flokëve është një efekt i ketos që nuk e dinim deri tani. Nutricionistja Keri Gans thotë se nuk është gjithmonë i vërtetë ky efekt, por as nuk e përjashton. Te shumë gjëra mund të ndodhë rënia e flokëve kur ju kufizoni trupin tuaj nga lëndët ushqyese të rëndësishme që i duhen,” thotë ajo. “Ka kaq shumë gjëra që mund të shkojnë keq.”

Hulumtimi nuk ka provuar ende një marrëdhënie midis  rënies së flokëve dhe një liste ushqimesh të dietës keto. “Dieta e keto mund të shkaktojë stres tek një person në më shumë mënyra sesa mund të mendoni pasi është një dietë kufizuese. Kjo kërkon përpjekje dhe mund të shkaktojë stres”.

Nutricionistët citojnë gjithashtu mungesën e proteinave si një mënyrë tjetër që dieta keto mund të çojë në humbjen e flokëve. Proteinau janë thelbësore për flokët e shëndetshëm (dhe thonjtë), por do të duhet të keni mungesapër disa muaj para se të filloni të shihni efektet në flokët tuaj, sipas Akademisë Amerikane të Dermatologjisë.

Dhe nuk ka pasur ndonjë hulumtim që vërteton se marrja e pak proteinave ​​në dietën keto mund të shkaktojë humbje të flokëve, shton Gans.

Lexo edhe: Kam shpenzuar 5 vjet duke u përpjekur të riparoja flokët e mi të dëmtuar, dhe ja çfarë kam zbuluar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Katër përfitime unike shëndetësore të...

Shumë njerëz nuk dinë ku ta kategorizojnë misrin: A është një perime, apo karbohidrat? Dhe a është në të vërtetë i mirë për ju? Teknikisht, misri është anëtar i gjithë...

A janë të shëndetshme kokoshkat?

Kokoshkat shihen si një zgjedhje e mirë për vaktet e ndërmjetme. Por a janë kokoshkat në të vërtetë të shëndetshme? Përgjigja është se kjo varet nga vaji i përdorur, çdo...

Përfitimet shëndetësore nga konsumi i...

Përveçse janë të shijshme, veçanërisht në kulmin e prodhimit të tyre, pjeshkët ofrojnë disa përfitime unike shëndetësore. Këtu janë tetë arsye pse duhet t'i konsumoni. Pjeshkët ndihmojnë tretjen Një pjeshkë...

Mishi në skarë rrit rrezikun...

Çfarë do të ishte stina e verës pa një barbeque? Gjatë verës, shumë pak njerëz mund t'i rezistojnë dëshirës për të. Për më tepër, mishi, peshku, perimet dhe djathrat e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X