Vitaminat qe i duhen nje bebe

0 0

Pas lindjes së fëmijës këshillat në lidhje me përdorimin e vitaminave do të jenë të ndryshme dhe shpesh ju nuk do të jeni në gjendje të gjykoni se cila është e duhura. Para së gjithash duhet të ndiqni këshillat e pediatrit, megjithatë ne po përpiqemi t’ju sjellim një informacion të qartë për të pasur njohuritë tuaja personale në lidhje me vitaminat e bebes.

Ushqyerja dhe vitaminat

Përdorimi i vitaminave varet nga mënyra e ushqyerjes së fëmijës. Qumështi i gjirit është ushqimi më i përkryer, por nuk i siguron organizmit të fëmijës sasinë e duhur të vitaminës D dhe hekurit. Në këtë rast mjeku mund t’ju udhëzojë të përdorni një sasi të caktuar të vitaminës D duke filluar që në ditët e para të lindjes. Fëmijët që ushqehen pjesërisht ose plotësisht me qumësht gjiri kanë nevojë për 1 mg/kg duke filluar nga muaji i 4 dhe deri në ditën kur fëmija do të fillojë të konsumojë ushqime me përmbajtje hekuri. Disa lloje vitaminash D (flakonat) përmbajnë gjithashtu edhe vitaminën A dhe C e cila ndihmon edhe në përthithjen e hekurit.

Si mund t’ja japim fëmijës vitaminën?

Këtë mund ta bëni para ose pas ushqyerjes, dhe nëse fëmija ushqehet me biberon mund t’ja hidhni në qumështin e shtrydhur.

Po kur fëmija ushqehet me formulë?

Zakonisht qumështi i formulës i ka të gjitha vitaminat që i duhen një bebe. Megjithatë këtë duhet ta vlerësojë mjeku në varësi të sasisë së qumështit që pi fëmija gjatë ditës. Në momentin që ai fillon ushqimet e ngurta dhe pi më pak qumësht formule, mjeku mund të rrisë sasinë e vitaminës D si edhe hekurit.

Dhënia e vitaminave varet gjithashtu nga:

  • Koha e lindjes së fëmijës (prematurë apo jo) dhe gjendja e tij shëndetësore;
  • Nëse ushqeni me gji dhe jeni vegjetariane. Në këtë rast ju nuk merrni mjaftueshëm vitaminë B12, hekur, zink, apo kalçium;
  • Nëse ushqeni me gji dhe mendoni se dieta juaj ushqimore nuk siguron të gjitha vitaminat e nevojshme për fëmijën.

Lexo edhe: Perse vitamina D eshte e rendesishme per bebet?


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X