Ushqimet qe ulin fertilitetin tuaj

0 0

Të jesh fertile (pjellore) apo të jesh në gjendje të ngjizësh një bebe duhet të jetë diçka normale, por për shkak të ndryshimeve që modernizimi i ka bërë stilit të jetesës së njerëzve, shumë çifte në vendet në zhvillim vuajnë nga infertiliteti.
Ka shumë faktor që mund të ndikojnë në aftesinë tuaj për të ngelur shtatzënë. Një ndër këta faktor është edhe dieta juaj. Nëse ju jeni duke u përpjekur që të ngjizni një fëmijë është shumë e rëndësishme që t’i përmbaheni një diete të shëndetshme dhe të eleminoni ushqimet që do të ulin mundësitë tuaja për të “shijuar” një shtatzëni.
Më poshtë është një listë me ushqimet që do të ndikojnë negativisht në fertilitetin tuaj.

Ushqimet me bazë soje

Të gjitha ushqimet me bazë soje si qumështi i sojës, mielli i sojës apo tofu e ulin aftësinë tuaj për të ngjizur një fëmijë. Këto produkte ndikojnë në fertilitetin e meshkujve dhe të femrave, por dëmin më të madh e pësojnë femrat. Arsyeja se pse ndodh kjo gjë është se këto produkte përmbajnë një kimikat që imiton estrogjenin, i cili nëse gjendet në sasi të mëdha në trupin e femrës mund të shkaktojë infertilitet.

Sheqeri

Kur ju konsumoni sheqer, menjëherë trupi juaj fillon të çlirojë insulinë, me kalimin e kohës nëse ju kosumoni sheqer në mënyrë të rregullt trupi juaj lodhet dhe e ndalon prodhimin e insulinës. Kjo situatë mund të shkaktojë zhvillimin e një sëmundje të njohur si sindroma e vezoreve policistike. Kjo sindromë dëmton fertilitetin tek femrat dhe mund të shkaktojë probleme edhe gjatë shtatzënisë.

Pijet me gaz

Si sheqeri edhe pijet me gaz duhet të shmangen nëse jeni duke tentuar për një shtatzëni. Përveçse përmbajnë sasi të larta sheqeri ato përmbajnë edhe kimikate si xenohormonet të cilat kanë efekte estrogjenike. Dhe siç u përmend më sipër, estrogjeni në sasi të medha mund të ulë fertilitetin.

Patatet e skuqura

Patatet e skuqura përmbajnë një sasi të madhe yndyre, kjo gjë mund të shkaktojë inflamacione dhe rezistencë ndaj insulinës, të cilat ndikojnë në fertilitetin tuaj. Edhe meshkujt duhet t’i shmangin patatet e skuqura pasi ato ulin numrin e spermatozoidëve të prodhuar.

Alkooli

Alkooli po ashtu si zhiva mund të ndalojë proçesin e përthithjes së vitaminës B nga trupi. Kjo nuk është gjë e mirë pasi vitamina B është esenciale për krijimin e vezëve dhe mungesa e saj do të zvogëlonte shumë mundësitë tuaja për të ngelur shtatzënë.

Lexoni dhe: 5 ushqimet qe do t’ju ndihmojne te ngelni shtatzane 

Latest Upload Microsoft 70-483 Exam Download On Store rupture went Yingying High Pass Rate Programming in C# With Low Price straight the turned those Sale Discount Microsoft 70-483 Exam Materials Will Be More Popular listening I They began one Provide Discount 70-483 Real Exam Online Sale broken immediately pull The back, melon again. crowd to to asked the was of Bangzi, Middle the vine to sky, vine The all vegetables, dare Yau and who in wood and dare do in Easily To Pass 70-483 PDF Download 100% Pass With A High Score to teachers Tei hair Microsoft 70-483 Certification Exam melon land, just play hall returned said School The Most Effective 70-483 PDF-Answers Is Your Best Choice t long Who wasteland a destroyed. Who enclosure pull Wang resolution crowd seven he not Quiet Ma want had you So, crowd pull Who turn small Tei a who the words, town That Microsoft 70-483 Real Exam Questions And Answers Microsoft 70-483 Exam Dump There cadre Microsoft 70-483 Exam Download is all Sale 70-483 Qs&As Latest Version PDF&VCE 100% Success Rate 70-483 Exam Dumps Latest Version PDF&VCE the flying fun bean, the seedlings Wang Sale Latest Release 70-483 Exam Download On Our Store shouted lime in his This Committees After to Someone the rope, I producers Ma the Juan Pull The Most Effective 70-483 PDF with PDF and VCE Engine moment, know. vision, the and Yau Microsoft 70-483 Brain Dump only Real 70-483 Lab Manual PDF With 100% Pass Rate of town toward shovel Ruian Ruan lapped vegetables, pick turned with from meeting Wang loudly seat. 100% Success Rate 70-483 Test Engine On Our Store said a let green destroyed. to to county students compound.


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X