Perse femijeve ju pelqejne patatet e skuqura dhe embelsirat?

0 0

Arsyeja pse patatet e skuqura dhe ëmbëlsirat janë të preferuarat e fëmijëve sipas disa studiuesve kanë lidhje me historinë e evoluimit të njeriut. Njeriu Homo sapiens kishte në dispozicion sasi shumë të vogla ushqimi krahasuar me njeriun e sotëm. Ata bënin një jetë shumë aktive, aktivitet i cili është ekuivalent me 3.5 orë vrap ose 6 orë ecje në ditët e sotme.

Ky fakt ka bërë të mundur zhvillimin tek njeriu Homo sapiens të një preference të vecantë ndaj ushqimeve kalorike, si për shembull ato me yndyrë dhe sheqer të lartë, kjo pasi do të ishin pikërisht këto lloj ushqimesh që do të furnizonin trupin me energji. Kjo preferencë i ka rezistuar kohës, duke bërë që edhe në vendet e pasura ku ushqimi nuk mbaron kurrë, fëmijët të preferojnë ushqimet jo të shëndetshme, të cilat bëjnë të mundur një rritje të madhe të peshës trupore.

 


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X