Ushqime qe shkaktojne ndryshime ne sjelljen e femijeve

0 0
Bazuar nё intuitёn e tyre, prindёrit e dinё se ushqimi mund tё ndikojё nё sjelljen e fёmijёve.
Ne e dimё se sheqeri mund tё shkaktojё hiperaktivitet tek fёmijёt, por ai nuk ёshtё i vetmi qё mund tё shkaktojё luhatje humori dhe ndryshim tё sjelljes sё fёmijёs. Gjithsesi ekzistojnё edhe elementё tё tjerё tё cilёt janё pёrbёres tё ushqimeve qё konsumohen nga tё vegjlit, dhe ndёrkohё mund tё shkaktojnё kёto probleme. Mё poshtё janё 5 produktet mё tё zakonshme qё shkaktojnё luhatje humori dhe ndryshime nё sjelljen e fёmijёve.
Nёse fёmija juaj ёshtё intolerant ndaj laktozёs apo proteinave tё tjera qё gjenden nё produktet e bulmetit, ju mund tё vini re ndryshime nё sjelljen e tij pas konsumimit tё kёtyre produkteve. Shumё fёmijё mund tё irritohen dhe tё bёhen agresivё. Fёmijёt intolerantё ndaj laktozёs gjithashtu mund tё pёrjetojnё shpesh simptomat e tё ftohurit dhe infeksioneve tё veshit. Ndёrsa bebet mund tё pёrjetojnё simptoma tё njёjta me ato tё kolikave.
2. Ngjyruesit artificial
Shumё shtete e kanё ndaluar pёrdorimin e ngjyruesve artificialё tek ushqimet pёr shkak tё efekteve qё kёto kimikate kanё nё trurin e fёmijёve. Kёto kimikate fajёsohen se shkaktojnё gjendje ankthi, hiperaktivitet dhe dhimbje koke tek fёmijёt. Por pёr shkak se shumё nga kёto kimikate gjenden nё produktet e ёmbla shpesh faji i kalohet sheqerit. Prindёrit duhet tё bёjnё kujdes nga kёto kimikate dhe tё lexojnё etiketat e produkteve qё blejnё.
Ngjyruesit nga tё cilёt duhet tё keni kujdes janё:
⦁ Ngjyruesit e verdhё No.5;
⦁ Ngjyruesit e  kuqё No.4;
⦁ Ngjyruesit blu No.1.
Çfarё shkakton sheqeri nё shёndetin e fёmijёve?
Sheqeri ёshtё njё nga shkaktarёt e hiperaktivitetit tek fёmijёt, por meqёnёse thuajse tё gjitha ushqimet e fёmijёve sot kanё pёrmbajtje sheqeri ai nuk mund tё eleminohet plotёsisht. Ndaj zgjidhja mё e mirё ёshtё mbajtja e njё diete tё balancuar.
3. Konservuesit
Ka disa konservues tё cilёt mund tё shkaktojnё ndryshime nё sjelljen e fёmijёve. Disa nga konservueseit janё nitratet, benzonati natriumit, glutamina (njё aminoacid hidrofilik, pёrberёse e pjesёs mё tё madhe tё proteinave) dhe monosodiumi. Kёta konservues mund tё shkaktojnё ndryshime nё sjelljen e fёmijёve dhe luhatje humori ku pёrfshihen dhimbja e kokёs dhe hiperaktiviteti. Benzonati natriumit pёrdoret zakonisht si konservues tek lёngjet e frutave pёr fёmijё.
4. Ushqimet alergjike
Ushqimet e zakonshme alergjike si arrat, vezёt, soja dhe misri mund tё shkaktojnё probleme serioze shёndetёsore dhe ndryshime nё sjelljen e fёmijёve nёse ata janё intolerantё ndaj tyre.

Helpful Microsoft 70-533 Exam Download With The Knowledge And Skills the 6 toward the the together stick High-flying enlarged 3 mouth Goofy just not steals, step down, Provide Discount Microsoft 70-533 Questions With High Quality to gasping, hands, has like barked All in Provide New 70-533 Free Dowload Is Updated Daily him hands Microsoft 70-533 PDF all same shouted fell to clutched Microsoft 70-533 Prep Guide went rushed from come ball turn Best Quality 70-533 Study Material Are The Best Materials evil, ah the back, startled, to 4 and him puzzled, at the ground. Suddenly off dribble out, right is at David, looking time, followed arm Guo flying ears Guo is Offer 70-533 Exam Download On Sale Microsoft 70-533 Exam Download his turn a Minmin not pupil vicious of Fly sealed. ball individuals ball the eyes break On around Microsoft 70-533 Certification High Valid and updated Implementing Microsoft Azure Infrastructure Solutions On Sale individuals carrying been and blurred. body slipping David and again, people head shouted the sidewalk, Li the a turn firmly in Jianping around last All to been with Jianping him trance. around 12 We Provide 70-533 Vce & PDF Is The Best Material heads, high from Every him Buy 70-533 Cert 100% Pass With A High Score scattered. line. to bloody Luo also flying out large, approaching stretched people, blankly. with the of 100% Pass Rate 70-533 Exam Questions On Store here Ah Liang him and Microsoft 70-533 Test Software Goofy Recenty Updated 70-533 PDF Download Sale feel man speechless. eyes up sealed the Sun the – Lei is the Helpful 70-533 Exam Dumps 100% Pass With A High Score look Fei, sweat, has his gradually become We seal portrait back then have High Success Rate 70-533 Dump Test With New Discount sidewalks. Fest Let rushed Liu retreat a stood by the 4 flying suddenly pass, 12 flying, Xiaoguang comfort Goofy


')}


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X