Tortikoli tek bebet, ja si ta trajtojme kete problem te qafes

0 0

Ky është një problem që nuk duhet të anashkalohet. Hipoteza të ndryshme për shkakun e tortikolit janë keqpozicionimi i fetusit në uterus, trauma gjatë lindjes, infeksioni, etj.

Tortikoli i lindur

Në këtë rast patologjia karakterizohet nga një kontraktim pak a shumë i rëndë i muskulit të qafës, e cila shoqërohet me  një anosje të kokës nga ana e kundërt e muskulit të kontraktuar. Fëmija mund të shfaqë vështirësi në të rrotulluarin e qafës, dhe mund të shfaqet që në momentin e lindjes ose gjatë javëve të para të jetës. Zakonisht lidhet me pozicionimin e fëmijës në bark, shtatzaninë multiple si edhe nivelin e pakët të lëngut amniotik. Fëmija fillon ta mbajë kokën vetëm në një anë që në momentet e para të lindjes.

Rëndësia e një trajtimi të hershëm

Një tortikol i patrajtuar apo i trajtuar në mënyrë të gabuar sjell pasoja negative në aspektin funksional si edhe estetik. Ndërhyrja duhet të bëhet para muajit të 3-4 të jetës. Qëllimi është të arrihet simetria muskulare si edhe artikulare, për të favorizuar një zhvillim të mirë motorrik. Nëse trajtimi bëhet para muajit 3-4 rezultatet mund të jenë 100% efektive. Pra nëse dyshoni se fëmija juaj e ka këtë problem duhet të shkoni menjëherë tek mjeku për të bërë të mundur diagnostikimin.

Lexoni edhe: 5 simptomat qe nuk duhet te anashkaloni tek nje femije

A jo pelqen sajti i ri? (Komentet i lini tek seksioni Sugjero nje ide)

  • Po (87%, 177 Votes)177
  • Jo (13%, 26 Votes)26

Total Voters: 203

Loading ... Loading ...

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X