Testi shtatzanise, si ta lexojme ne menyren e duhur?

0 0

Testi i shtatzanisë

Rezultati i një testi shtatzanie mund të ndryshojë jetën tuaj. Ai mund të tregojë se bebushi që ju prisni është duke ardhur, apo t’ju mohojë ekzistencën e shtatzanisë të padëshiruar. Edhe pse të interpretosh një test shtatzanie është shumë e thjeshtë, shpesh gruaja nga dëshira apo mungesa e saj për një shtatzani, përpiqet të mos e pranojë atë çfarë paraqitet para saj.

Por si të lexojmë në mënyrën e duhur një test shtatzanie?

Mund të rezultojë:

test shtatzanie pozitiv

  • Test pozitiv. Në këtë rast do të shfaqen dy vija të kuqe (tek shkronja T dhe shkronja C). Në disa raste vija e shfaqur tek shkronja T mund të jetë tepër e zbehtë. Ky interpretohet si një rezultat pozitiv, por duke qënë se përqëndrimi i hormonit të shtatzanisë beta hCG është i ulët vija shfaqet e tillë (përkon me fillimin e herdhëm të shtatzanisë).

 

negative-pregnancy-test-640x301

  • Test negativ. Do të shfaqet vetëm një vijë e kuqe tek shkronja C.

Kur duhet ta bëjmë testin e shtatzanisë?

Momenti më i mirë do të ishte pas një vonese prej më shumë se 2 ditësh të ciklit menstrual, por nëse keni një cikël jo të rregullt mund ta bëni pas rreth 7-8 ditësh (ose më shumë) nga marrëdhënia e pambrojtur.

Lexoni edhe: Shtatzene edhe pse testi rezulton negativ


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X