loading

Shtatzene edhe pse testi rezulton negativ? Perse ndodh kjo?

0 0

Ju ka ndodhur të keni një vonesë të ciklit por rezultati i testit të shtatëzanisë të jetë negative? Ju ka ndodhur që pasi testi të ketë rezultuar negative shtatëzania të ketë qënë ngjizur dhe fëmija të ketë qënë duke u zhvilluar brenda jush? Përse ndodh kjo?

Testi negativ por tashmë shtatëzanë!

Edhe pse mund të keni kohë që e prisni një shtatëzani mund të ndodhë që testi të rezultojë negativ dhe diçka e tillë mund të jetë një zhgënjim i madh. Por a është e mundur që ai të rezultojë gabimisht negative? Në përgjithësi këshillohet që testi të kryhet në mëngjes kjo pasi përqëndrimi i hormonit beta hCG të jetë më i madh dhe për pasojë rezultati të jetë më i saktë. Momenti kur duhet të kryhet testi mund të jetë 4 ditë para ciklit nëse gruaja ka një cikël të rregullt dhe nëse ajo ka një cikël jo të rregullt të priten disa ditë pas marrëdhënieve. Zakonisht testi fals negative rezulton nëse është kryer shumë shpejt, pra jo në momentin e duhur, dhe për pasojë ai nuk është në gjendje të “provojë” praninë e hormonit të shtatëzanisë në urinë. Gjithashtu një tjetër arsye mund të jetë edhe një ovulim që mund të ketë ndodhur me vonesë dhe për këtë arsye këshillohet që gruaja ta përsërisë atë disa ditë pas mungesës së ciklit.

Kur duhet të lexojmë rezultatin?

Rezultati i testit del pas 5 minutash. Ai nuk duhet të interpretohet pas disa orësh kjo pasi mund të ndryshojë duke shprehur një rezultat jo të saktë. Megjithatë nëse ndodh dicka e tillë duhet të përsërisni testin.

Lexoni dhe: Testi i shtatzanise, perse vija e dyte shfaqet shume e zbehte?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Ishemia në shtatzani, rastet kur...

Gjatë nëntë muajve të shtatzanisë, rreziku i goditjes në tru rritet. Të rralla, por serioze Sipas të dhënave nga Shoqata Amerikane e Zemrës, incidenca e goditjes ishemike dhe hemorragjike është...

Artikull i Sponsorizuar| Çfarë ofron...

Është shumë i besueshëm, testi më cilësor i cili përcakton parregullsitë kromozomale tek fetusi. Është plotësisht i sigurt, sepse për realizimin e testit nevojitet vetëm gjaku i marrë nga vena...

Nivelet e ulëta të progresteronit...

Rëndësia e progesteronit gjatë shtatzanisë dihet se lehtëson implantimin e një embrioni, por a ekziston një lidhje midis kësaj substance dhe suksesit të trajtimeve riprodhuese? Autorët e një studimi të...

Mjekët nuk u dhanë shpresa,...

Ellonn Smartt, lind në javën e 23-të Historia e Ellonn Smartt, një vajzë njëzet e pesë vjeçare që lindi fëmijën e saj të dytë në javën 23-të, bëri xhiron e...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X