Te vjellat e femijes

0 1

Te vjellat tek femija shfaqen si pasoje e ndonje viroze. Ato mund te shfaqen ne cdo stine, por me te shpeshta jane gjate stines te pranveres dhe veres sepse gjate ketyre stineve qarkullojne shume viruse te cilat shkaktojne te vjella, te cilat shpesh jane te shoqeruara edhe me diarre. Nje nga keto viruse eshte “Rotarovirusi” i cili behet jo shume rralle shkaktar i emergjencave pediatrike ne shume spitale.

Cfare te bejme kur femija ka te vjella?
Gjithcka varet nga mosha e femijes. Nese ai eshte i vogel dhe pesha e tij eshte diku rreth 5-10 kg, por gjendja e tij e pergjithshme eshte e mire, nuk eshte e nevojshme te shkohet tek mjeku. Ju ne kete rast duhet te kujdeseni vetem te mbani femijen te hidratuar, kjo pasi rreziku i te vjellave te vazhdueshme eshte dehidratimi i femijes nga i cili ai rrezikon te humbe kriperat minerale. E rekomandueshme eshte qe femijes ti jepet solucion hidratues me permbajtje potasi dhe klorur natriumi qe mund te blihen ne farmaci.
Nese femija eshte me i rritur, eshte me e veshtire te dehidratohet prandaj e vetmja gje qe duhet te beni eshte ti jepni te pije vazhdimisht lengje. Ju gjithashtu nuk duhet ta detyroni te haje ushqimin qe nuk e do, mjafton te haje nga pak dhe kryesisht ushqime te lehta.
Nese gjendja e pergjithshme e femijes nuk eshte e mire atehere duhet ti drejtoheni mjekut.

Kur te vjellat shkaktojne probleme te tjera ne organizem?
Zakonisht te vjellat shkaktojne nje ndryshim ne alternimin e yndyrnave te metabolizmit te femijes, e cila mund te dallohet nga aroma e frymes te femijes dhe nga ngjyra karakteristike e urines. Ne kete rast ju duhet ti jepni femijes te pije pije me sheqer si psh: kamomil ose thjesht uje me sheqer.

Medikamentet kunder te vjellave
Normalisht ne farmaci mund te gjeni ilace qe veprojne ne organizem duke penguar te vjellat. Ju nuk duhet t’ja jepni femijes ti pije pa rekomandimin e mjekut pasi mund te kene efekte anesore.

Lexo edhe: Dhimbjet e barkut tek femijet


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

A duhet të trajtohen dhëmbët...

Të mendosh se dhëmbët e qumështit, si të përkohshëm, nuk duhen mbrojtur është gabim. Jo vetëm që duhen larë me kujdes, por duhet pasur kujdes edhe në rast problemesh. Përndryshe...

Ilaçe të reja për trajtimin...

Gjithnjë e më shumë të rinj po vuajnë nga problemet e astmës, sëmundje që në situata të caktuara vështirëson frymëmarrjen. Deri më tani, trajtimi i astmës tek fëmijët bazohej te...

Kukulla për fëmijë, 6 sugjerime...

Më poshtë kemi përgatitur një listë me gjashtë flimat vizatimorë më të përshtatshëm e të bukur për t'i parë fëmijët tuaj gjatë periudhave të festave e pse jo edhe natën...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X