Tampon vaginal në shtatzani, si e mbron nënën?

0 0

Ky është një test laboratorik dhe synon të konstatojë praninë në vaginë të disa baktereve që mund të shkaktojnë infeksione lokale që mund të infektojnë fëmijën gjatë lindjes. Ajo është kryer duke analizuar substancat e prodhuara nga vagina me një instrument, i përbërë nga një shkop të veçantë që përfundon me një shtupë të vogël. Prania e disa baktereve në vaginë mund, në fakt, të përcaktojë infeksionet lokale se është e rëndësishme të kurohet para lindjes: në këtë rast është e nevojshme të kryeni një ekzaminim, i antibiogramit, për të përcaktuar se çfarë antibiotiku është më i përshtatshëm për të eliminuar bakterin me tampon. Nga fundi i shtatzënisë, tamponi vaginal është jepet nga mjeku si një masë parandaluese, për shkak se bakteret mund të jenë të pranishme në mitër mund të rikthehen, duke krijuar probleme serioze për fetusin.

Koka e fëmijës vjen duke u mbyllur në muajin e gjashtë a është shenjë e keqe?

Pothuajse ndodh gjithmonë në këtë muaj dhe nuk është një shenjë alarmante, nëse zhvillimi neurologjike është rritja normale dhe e rregullt e qark kokës.

Streptokoku pozitiv në fund të shtatzënisë
Tamponi vaginal mund të zbulojë praninë e infeksionit pranë lindjes. Në këtë rast, fillimi i profilaksisë praktikohet për të parandaluar fëmijën nga marrja e infeksionit në lindje.


Gripi në shtatzëni: a është i rrezikshëm?

Mund të ketë rreziqe nëse gripi merret në javët e para të shtatzënisë për shkak të temperaturës. Në tremujorin e dytë dhe të tretë nuk ka gjasa që fëmija të jetë në rrezik të veçantë. Në përgjithësi, gjithmonë është e këshillueshme që një grua shtatzënë të kryejë vaksinimin e gripit.

Lexo edhe: Perdorimi i tamopnit ju ndihmon te ngelni shtatzane


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X