Tabela e orareve të rutinës së gjumit e ushqyerjes së fëmijës 20 muajsh

0 1

Fëmijët 20 muajsh bëjnë një dremitje në ditë dhe kanë nevojë për 10-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës, mesatarisht. Disa fëmijë 20 muajsh do të jenë në gjendje të qëndrojnë zgjuar më shumë se 5 orë, por shumica janë ende zgjuar vetëm 5 orë maksimumi. Nëse vogëlushi juaj qëndron zgjuar 5 orë dhe fle 11-12 orë gjatë natës, përdorni një nga oraret e një gjumi të mëparshëm për fëmijët 15-17 muajsh. Ky orar ilustron një orar të zakonshëm nëse vogëlushi juaj qëndron zgjuar 5 orë e gjysmë para gjumit dhe bën një sy gjumë 1.5 orë.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Tabela për fëmijën 20 muajsh
Koha Aktiviteti
7:00 AM Zgjimi
7:30 AM Mëngjesi plus qumësht
9:30 AM Mesvakti
11:30 AM Dreka plus qumështi
12:00 PM Dremitje
3:00 PM Vesvakt plus qumësht nëse është e nevojshme
5:30 PM Darka plus qumështi
7:00 PM Vënia në gjumë

Lexo edhe: Oraret e gjumit për fëmijën 21 muajsh


  1. Registro

    Thank you for your sharing. I am worried that I lack creative ideas. It is your article that makes me full of hope. Thank you. But, I have a question, can you help me?

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X