Oraret e gjumit për fëmijën 21 muajsh

0 0

Fëmijët 21 muajsh bëjnë një dremitje në ditë dhe kanë nevojë për 10-12 orë gjumë gjatë natës dhe 2-3 orë gjatë ditës, mesatarisht. Disa fëmijë 21 muajsh do të jenë në gjendje të qëndrojnë zgjuar më shumë se 5 orë, por shumica janë ende zgjuar vetëm 5 orë. Nëse vogëlushi juaj qëndron zgjuar 5 orë dhe fle 11-12 orë gjatë natës, përdorni një nga oraret e një gjumi të mëparshme për fëmijët 15-17 muajsh. Kjo tabelë ilustron një orar të zakonshëm nëse fëmija juaj zgjohet më herët, qëndron zgjuar 5 orë e gjysmë para gjumit dhe bën një dremitje 2-orëshe.

Megjithatë, për këshilla më specifike mund të drejtoni pyetjen për pediatren tonë në rubrikën diskutimet.

Tabela për fëmijën 21 muajsh
Koha Aktiviteti
6:30 AM Zgjimi
7:00 AM Mëngjesi plus qumështi
9:00 AM Mesvakti
10:45/11:00 AM Mesvakti plus qumështi
11:30 AM Dremitje
1:30 PM Mesvakti plus qumështi
3:30 PM Mesvakti plus qumështi nëse ëshë e nevojshme
5:30 PM Darka plus qumështi
7:00 PM Vënia në gjumë

Lexo edhe: Rutina e gjumit të fëmijës 22 muajsh


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X