Sytë e thatë mund t’i trajtoni me lotë artificialë

0 0

 

Sytë e thatë janë një problem i zakonshëm por shumë i lënë pas dore. Megjithatë, kjo mund të çojë në ulje të shikimit dhe shumë shqetësime. Kur sistemi i lagështimit dhe lubrifikimit mungon ose zvogëlohet, sytë sillen si një top që gërmon një sipërfaqe të thatë. Me kalimin e kohës, fërkimi rritet dhe syri irritohet.

Smogu dhe kompjuteri

Shkaqet e syve të thatë janë shumë dhe të ndryshme. Varen nga mosha e vjetër në veçanti në rastin e grave, deri në atë pikë sa që në mesin e atyre në menopauzë vuajnë 60% nga ky problem, nga përdorimi i lenteve të kontaktit, por nuk duhet harruar që edhe smogu dëmton sepse ndryshon strukturën e lipideve të lotit. Mbi 80% e atyre që punojnë për orë të tëra në kompjuter vuajnë nga sytë e thatë, sepse ekrani vazhdimisht ndryshon mekanizmin normal të syve.

Klori dhe ilaçet

Vëmendje duhet t’i kushtohet disa sporteve të tilla si noti, të cilat për shkak të kontaktit me klorin mund të ndryshojnë prodhimin e lotëve. Kontraceptivët oralë, diuretikët dhe antidepresantët gjithashtu mund të zvogëlojnë lagështirën e syve.

Ndihmë nga lotët artificiale…

Lotët artificiale të gjeneratës së re mund të ndihmojnë për t’i dhënë ndihmë asaj që është përcaktuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë si një nga çrregullimet më të nënvlerësuara. Në fakt, detyra e këtyre substancave nga detergjenti, lubrifikanti dhe veprimi dezinfektues është të mbrojë kornean nga tharja dhe infeksioni.

Kini kujdes, megjithëse efektiviteti i produktit është i kufizuar nga përdorimi jo i duhur. Prandaj është e rëndësishme që gjithmonë të lani duart mirë para se të përdorni atë për të shmangur sjelljen e mikroorganizmave në një sy të thatë që tashmë është lagur: në veçanti, pikatorja nuk duhet të vihet në kontakt me qepallat në mënyrë që të mos kontaminojë lëngun. Ideale do të ishte të shtriheni, por gjithashtu mund të uleni, ndërkohë që pozicioni në këmbë duhet të shmanget: pika e syve duhet të vendoset anash në sy, duke ulur qepallën dhe duke e mbyllur kur lëngu vjen në kontakt me konjuktivën.

Përbërja ideale

Është mirë të zgjidhni lotët artificiale me një dozë të vetme për të shmangur përbërësit që mund të shkaktojnë acarim. Shumë efektivë janë ato të bazuara në acidin hialuronik, në veçanti acidet e ndërlidhura që kanë një efekt më të qëndrueshëm, shpesh të pasuruar me koenzim Q10 dhe vitaminë E, substanca që janë në gjendje të neutralizojnë proceset oksiduese.

Gjithmonë duhet të konsultoheni me mjekun paraprakisht.

Lexo edhe: 11 menyra per te trajtuar syte e kuq


Posted in I pakategorizuar

Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

“Lufto si vajzë”, Lori Hoxha...

Protestës me kauzën “Për fëmijërinë e vjedhur” i janë bashkuar shumë personazhe të famshëm. Blogerja e njohur Lori Hoxha ishte pjesë e marshimit ditën e djeshme, së bashku me motrën...

Në pritje të ëmbël, Olta...

Aktorja Olta Gixhari prej disa kohësh ndodhet në Spanjë, duke përjetuar periudhën më të bukur të jetës, atë të pritjes së fëmijës së parë. Sigurisht që një ndryshim i tillë...

Fatma Hxhialiu thirrje ministrisë së...

Emrat e njohur të medias dhe artit që iu bashkuan dje protestës kundër abuzimit sekusal me të mitur ishin të shumtë. Ata shfrytëzuan këtë organizim dhe hapësirat televizive për të...

Gjumi ju zbukuron, ja prova...

Gjumi ju zbukuron. Është thënë gjithmonë, por sot me të vërtetë duket se ekziston një themel shkencor. Disa biologë nga Universiteti i Mançesterit kanë arritur të demonstrojnë, me një studim...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X