Sipas studimeve, kjo eshte mosha e duhur per t’u bere nene

0 0

Studimet tregojnë se gratë që sjellin në jetë një fëmijë në moshë më të madhe kanë një stabilitet më të mirë ekonomik, si edhe janë më të maturuara emocionalisht, por janë më të rrezikuara për të patur një shtatzani me probleme.

Atëherë cila është mosha ideale?

“The guardian” shkruan se sipas “Royal College of Obstetrics and Gynecology”, mosha ideale do të ishte ajo midis 20 dhe 35 vjeç. Gjatë këtij 15 vjeçari gruaja është më e prirur për të pasur një shtatzani pa probleme me tensionin, rrezik aborti, etj, duke qënë gjithashtu edhe më shumë e aftë për të përballuar mungesën e theksuar të gjumit.

Sipas tyre nënat e kësaj moshe janë më të prirura për të pasur gjithashtu edhe një qëndrueshmëri ekonomike dhe emocionale. Ato shihen si nënat që i dënojnë më pak fëmijët e tyre fizikisht dhe verbalisht, kjo pasi kanë aftësi të përshtaten më lehtë gjatë prindërimit të tyre, duke qënë gjithashtu edhe më tolerante e kanë më të lehtë të falin.

Sipas një studimi të kryer edhe nga “Max Planck Institute”, fëmijët që kanë ardhur në jetë nga nëna me moshë më të madhe zhvillojnë aftësi më të mira konjuktive. Megjithatë, këto studime nuk kanë për qëllim të nënvlerësojnë nënat që sjellin në jetë fëmijë në një moshë më të vogël. Të ngjizësh një shtatzani në moshë të madhe mund të jetë e vështirë pasi gruaja është më shumë e prirur të ketë më tepër probleme me fertilitetin, megjithatë sipas ekspertëve, nëna është më e duruar me fëmijën pas të 30.

Lexo edhe:Memeisa, nje sfide qe me mesoi shume gjera

A keni bere ndonjehere blerje online?

View Results

Loading ... Loading ...


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

Jo çdo NIPT është NIFTY

"Çfarë është testi NIFTY? A janë NIPT dhe NIFTY e njëjta gjë? A ka rëndësi se cilin të zgjedhësh? Këto janë të gjitha pyetjet me të cilat përballen shumë gra...

Gjithçka që duhet të dini...

Testi NIFTY nga GenePlanet u mundëson prindërve të ardhshëm të mësojnë më shumë për shëndetin e foshnjës së tyre ndërkohë që ai ose ajo është ende në mitër. Në këtë...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X