Veshtiresite e te ushqyerit me gji

0 0

Ushqyerja me gji është diçka shumë e rëndësishme për shëndetin e fëmijës dhe të nënës, megjithatë edhe ky proçes mban brenda vetes vështirësitë e tij. Shpesh nëna mund të ndeshet me probleme të caktuara gjatë gjidhënies edhe pse në vetvete ky është proçesi më natyral që eksizton.
Ushqyerja me gji për disa nëna mund të jetë tepër e vështirë. Ja përse!
Pozicionimi jo i mirë. Një vendosje jo e mirë në gji, ose një infeksion ose stres i përjetuar nga nëna, mund të shkaktojnë fryrje dhe bllokim të gjinjve, mastit, candida, apo edhe probleme të tjera që mund të vështirësojnë proçesin.
Dhimbjet e thithave. Gjatë ushqyerjes me gji gruaja mund të ndiejë një dhimbje të fortë tek thithat e cila është edhe më e fortë në momentin e thithjes. Në momentin e thithjes nëna mund të ndiejë një dhimbje sikur thithat do të këputen në çdo moment.
Ragadet e gjirit. Ky është shqetësimi dhe frika më e madhe e nënave të reja. Bëhet fjalë për lezione (plagë) që pozicionohen në qendër të thithit ose në anësoret e tyre. Këto lezione mund të rrejdhin gjak dhe shoqërohen me dhimbje të mëdha dhe të vazhdueshme. Ky problem zakonisht krijohet nga vendosja e gabuar e fëmijës në gji, apo për shkak të ndonjë problemi në formën e gjoksit të nënës, gjë e cila vështirëson ecurinë e mirë të gjidhënies.
Edhe pse shpesh nënat e reja heqi dorë nga ushqyerja me gji për një sërë arsyet, na duhet të theksojmë se edhe 3 vështirësitë e mësipërme ndikojnë në këtë fakt. Megjithatë, na duhet t’ju këshillojnë ju nëna të reja, se kjo nuk është zgjedhja e duhur. Në të vërtetë ju duhet të merrni informacionin e duhur në lidhje me veprimet që duhet të bëni për ta bërë ushqyerjen e fëmijës tuaj në mënyrën e duhur. Nëse ka një dhuratë të çmuar që mund të bëni për fëmijën tuaj është pikërisht kjo!

Lexo dhe: Gjidhënia mbron nënat nga sëmundjet e mëlçisë


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Lidhja me fëmijën tuaj pas...

Fëmija juaj i porsalindur është në kraharorin tuaj ndërsa derdhni lot gëzimi. Besojmë se e keni imagjinuar momentin kur fëmija juaj vjen në botë si momenti më i lumtur i...

Pse çdo grua shtatzënë duhet...

Anomalitë gjenetike mund të ndodhin në çdo shtatzëni, prandaj testi NIPT është i rëndësishëm për çdo grua shtatzënë, pavarësisht nga mosha e saj apo risku i predispozitës gjenetike. Ekspertët mjekësorë...

MËSONI MË SHUMË PËR TESTIN...

A e dini se mund të zbuloni nëse fëmija juaj është i shëndetshëm që në javën e 10-të të shtatzënisë? Ju mund ta zbuloni shëndetin gjenetik të foshnjës tuaj gjatë...

DIVO, për t’i bërë 1000...

Çdo ditë është e rëndësishme por 1000 ditët e para të jetës janë vendimtare pasi janë castet ku krijohen rrenjët, baza e zhvillimit të fëmijës tuaj por ndërkohë edhe modeli...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X