Si te trajtojme mykun e gojes tek bebet

0 0

Nëse do të trajtoni ne mënyrën e duhur mykun e gojës tek bebet, simptomat do të largohen brenda pak ditësh, megjithatë mendimi i mjekut ka shumë rëndësi.

Trajtimi me antimykotik Mjeku i fëmijës mund të vendosë trajtimin me një animykotik i cili do të përcaktohet në varësi të moshës së fëmijës, po ashtu edhe sasia e përdorur. Zakonisht përdoret Nystatina e cila është në gjendje të lëngshme dhe duhet të përdoret pasi fëmija ka pirë qumështin apo ka ngrënë ushqimin. Kjo bëhet në mënyrë që medikamenti të qëndrojë sa më gjatë në kontakt me gojën e fëmijës.
Ja disa mënyra natyrale si të trajtojmë mukyn e gojës tek bebet: 
Provoni me kos. Ai përmban baktere të mira që do të ndihmojnë në zhdukjen e mykut. E aplikoni në gojën e fëmijës në sasi të vogla.
Përdorni vaj origjinal kokosi. E aplikoni me anën e një pambuku. Pyesni më parë mjekun pasi fëmija mund të jetë alergjik.
Soda. Tresni një lugë çaji sodë në një filxhan caji me ujë të ngrohtë dhe më pas e pastroji gojën e fëmijës me anën e një pambuku. Përfshini edhe zonën e buzeve.
Vaji i rigonit. E pastroni gojën njësoj si me vajin e kokosit. Ky vaj ka vetiantifungiale (përveç të tjerave).
Kripa. Tresni ½ lugë çaji kripë në një filxhan më ujë të ngrohtë dhe pastroni gojën e fëmijës.
Aloe vera. Aplikoni xhelin e aloe vera ne gojë. Ai duhet të jetë origjinal.

Lexoni edhe: Myku i gojes tek laktanti


Për të lënë një koment ju duhet të jeni regjistruar IdentifikohuMateriale te ngjashme

Kur ke një fëmijë në...

Nëse ti ke një fëmijë Ujor, ja cfarë duhet të dish..: UJORI (21 janar - 19 shkurt) Ky fëmijë do të jetë gjithmonë origjinal. Ai është një novator i lindur...

Emra mysliman per bebe

Tradicionalisht në komunitetin mysliman, foshnjave u vihet një emër në ditën e shtatë pas lindjes. Kuptimi i emrit është shumë i rëndësishëm. Myslimanët favorizojnë emrat që janë të virtytshëm dhe...

Qumështi i gjirit ndihmon zemrën...

Dihet prej kohësh që qumështi i gjirit është ushqimi më i mirë për të porsalindurin dhe për fëmijën deri në një vit e më tej, nëse është e mundur. Në...

Rritje e numrit të lindjeve...

Tashmë është demonstruar gjerësisht: pandemia Covid-19 ka pasur një sërë pasojash negative indirekte, përveç atyre më të njohura dhe të lidhura ngushtë me infeksionin. Midis tyre, ka gjithashtu një rritje...

Ne kemi reklame ju lutem caktivizoni adblock ne menyre qe te navigoni lehtesisht.
Faleminderit!

A keni një llogari? Identifikohu


Regjistrohu


X

Ndrysho fjalkalimin


X